Výměna klášterních oken v Louce je v plném proudu

Loucký klášter, národní kulturní památka, má před sebou již pátou etapu výměny oken.

„Letos se bude pracovat na další části barokního konventu, a to na jeho východní fasádě. Do výměny šestatřiceti oken Město Znojmo investuje celkem přes 3,2 milionu korun,“ sdělila tisková mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.Všechny repliky oken, jejich materiál, barevnost i tvarosloví, vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři.

Ke konkrétnímu provedení lze konstatovat, že okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a budou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti včetně vnitřních parapetů. Venkovní parapety budou řešeny štukatérsky v rámci budoucích oprav fasád.

„Kromě výměny oken dojde k demontáži mříží u oken ve druhém patře a do okenních otvorů ve spodní části budovy se nechají vyrobit okna nová (okna u terroir salonku a technických místností Znovínu Znojmo). Repase se samozřejmě dočkají také původní dvoukřídlé dveře. Stejně jako v předchozích letech bude Znojmo žádat o finanční podporu ministerstvo kultury. Na výměně oken v louckém klášteře se postupně pracuje od roku 2016. Od té doby Město Znojmo investovalo do výměny a repase sto šestnácti oken 9 700 000 korun, přičemž plné 2 700 000 korun se podařilo získat díky dotacím zpět. Zajímavostí poslední etapy ovšem bylo, že se kromě výměny dřevěných oken repasovalo i devět původních oken kovových s unikátním pákovým mechanismem. Jen na novém konventu louckého kláštera je asi 450 oken,“ popsala podrobně stávající situaci Zuzana Pastrňáková.

Vlastimil Mrva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *