Patnáctiletá dorostenka Nikola Lettlová je mistryní České republiky v kategorii žen!

Každým rokem vrcholí zimní část lukostřelecké sezony národním šampionátem dospělých. Letos tuto akci hostil Hradec Králové o víkendu 9.-10. března. Mistrovství České republiky se zúčastnilo 256 lukostřelců z více než čtyřiceti oddílů. Nejvíce obsazenými kategoriemi bývají tradičně muži a ženy střílející z olympijského luku.Na střeleckou čáru se postavilo 39 žen a 73 mužů střílejících tímto typem luku (téměř polovina celého startovního pole). Samotný závod probíhal od sobotního rána do nedělního odpoledne. Vždy se dělí na kvalifikační a eliminační část. Již před začátkem bylo známo, že z kvalifikační části postupuje pouze nejlepších 32 lukostřelců. Především v mužské kategorii se tak za úspěch dal považovat i pouhý postup do eliminací.

Lukostřelecký klub Znojmo vyslal na šampionát čtyři ženy a šest mužů. V tomto počtu byli i tři dorostenci, kteří svůj šampionát absolvovali o týden dříve v Brně. Do výpravy dospělých střelců byli přizváni, aby si vyzkoušeli atmosféru závodu mezi dospělými a nabrali cenné zkušenosti do budoucna.

Střelkyně ze Znojma se v kvalifikaci neztratily a všechny postoupily do druhé části šampionátu. Nikola Lettlová 6. místo, Eva Šebestová (obě dorostenky) 9. místo, Denisa Chaloupková 17. místo a Adéla Otte 30. místo.

Mezi muži byla konkurence obrovská a kvalita nástřelů byla tak vysoká, že o konečném umístění mezi dvaatřicítkou často více rozhodoval menší počet chyb než lepší střelba. Z mužů se nakonec „vešli“ dva znojemští střelci. Vítězem kvalifikace se stal Karel Neuwirth a Martin Zahradník se umístil třináctý. Zbylí čtyři borci ze Znojma skončili bohužel pod čarou postupu.

Program šampionátu v sobotu odpoledne pokračoval eliminační částí. Postupující byli do postupového klíče nasazeni do play-off pavouka a jednotlivé dvojice se utkávaly o postup do dalších kol. Martin Zahradník vypadl hned v prvním kole se soupeřem z Brna. Karel Neuwirth v prvním kole zvítězil, v osmifinále však narazil na budoucího mistra ČR a souboj prohrál.

Mezi ženami se prosadilo dravé mládí. Zatímco Adéla Otte s Denisou Chaloupkovou nepostoupily do osmifinále, Eva Šebestová s Nikolou Lettlovou  ano. Eva bohužel vypadla hned v osmifinále. Nikola zvítězila, z osmifinále postoupila do čtvrtfinále, a po dalším vítězství i do semifinále. Zde narazila na soupeřku, se kterou o týden dříve v Brně prohrála souboj o titul dorostenecké mistryně ČR. Reparát se jí povedl na výbornou, a Nikola se tak ocitla ve finále. Na to si ale musela několik hodin počkat, protože zatímco semifinále bylo posledním soubojem sobotního programu, finálové souboje se střílely až v neděli ráno.

Jak už titulek článku napovídá, nedělní ráno bylo pro znojemskou lukostřelbu velmi příznivé, protože Nikola Lettlová ve svých patnácti letech porazila soupeřku z Plzně a stala se mistryní ČR v kategorii žen. Příznivé ráno pak pokračovalo i v poslední části programu, v soutěžích tříčlenných klubových družstev. Zde obsadilo družstvo mužů ve složení Jaroslav Hon, Karel Neuwirth a Martin Zahradník páté místo z celkových dvaadvaceti družstev. Ženské družstvo ve složení Denisa Chaloupková, Nikola Lettlová a Eva Šebestová se probojovalo až do finále. Zde nakonec nestačily na trojici žen z Plzně, ale i přesto z toho byla krásná stříbrná příčka.

Gratulujeme celému lukostřeleckému klubu ze Znojma, děkujeme všem příznivcům za podporu a těšíme se na další úspěchy. Tentokrát ve venkovní části sezony, která začíná už v dubnu.

-MZ-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *