Toalety jen pro vyvolené

ZNOJMO – Ponížení a vztek. Takové pocity zažívala šestašedesátiletá Růžena, která trpí těžkým onemocněním cukrovky. Dostala se totiž do poněkud prekérní situace. Historka, se kterou se přišla svěřit do redakce Znojemska, působí kuriózně a komicky, ale jen na první pohled. Vede totiž k zamyšlení, kde je hranice mezi službou lidem a byznysem. Co se jí vlastně stalo?


Ilustrační foto

Při nákupu v Penny Marketu na Přímětické ulici pocítila akutní peristaltiku střev. Zmíněný obchod ale nemá pro své zákazníky k dispozici toalety. Co teď? Jsme jenom lidé. Požádala mladého prodavače, co stál blízko, aby ji pustil na příslušné místo do zaměstnaneckého zázemí. Striktně odmítl s tím, že něco takového má od vedení přísně zakázané.

„Ať si prý odskočím na nedalekou benzinku. Zbláznil se? Tam bych nestačila doběhnout ani náhodou,“ vypráví paní Růžena stále ještě s hrůzou v očích. Šlo jí doslova o vteřiny. „Zoufale jsem začala křičet, byla jsem sprostá, ať mě okamžitě pustí, že to nevydržím a je mi už jedno, kde mi střeva povolí,“ svěřila se Růžena.

Mladý prodavač se lekl, nebo se v něm při pohledu na zpocenou a zoufalou ženu probudil soucit. Po ponižujícím handrkování ji nakonec na zaměstnaneckou toaletu pustil. Možná poté dostal od vedoucího vynadáno, ale udělal dobrý skutek. Za sebe i za celý obchod. V opačném případě by vše mělo velmi nemilé a konkrétní následky.

„Co je to za dobu? U nás na vesnici bývalo kdysi normální, když někdo zaklepal na dům a potřeboval si odskočit, pustili jsme ho bez řečí,“ zamýšlí se paní Růžena. „V Kauflandu a v Albertu ostatně WC mají. Proč ne v Penny? Postavit toalety a starat se o ně samozřejmě něco stojí, že by v tom byl zakopaný pes?“ ptá se paní Růžena.

Tiskové centrum Penny Marketu se k celé záležitosti na dotaz redakce ale nevyjádřilo, a otázka tak zůstává nevyslyšena.

Zákon tím ale supermarket neporušuje. Podle informací z Krajské hygienické stanice je vše na jeho libovůli, povinnost vybudovat WC mají jen restaurační zařízení. Zdá se tedy, že záchody zkrátka někde mají jen pro vyvolené.

A obyčejný zákazník? Ať hlavně nakupuje a platí. Ostatní je jeho věc.

Pak si může klidně někam rychle utíkat.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *