Kapitán Martin Balík byl donucen to zabalit; momentálně je ve výkonu trestu

Jít hlavou proti zdi, nebát se a riskovat až na hraně, nebo dokonce i za hranou zákona. To jsou vlastnosti, které mu možná pomohly v podnikání. Ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Martin Balík, už jen bývalý provozovatel lodní dopravy na Vranovské přehradě, je ve vězení. Odpykává si osmiměsíční trest za opakované maření úředního rozhodnutí.


Martin Balík, foto: -eis-

Usedl totiž za volant, aniž směl. V minulosti měl také jako spolupachatel padělat veřejné listiny, například diplomy a maturitní vysvědčení.

Osiřelé Balíkovy lodě Dyje a Vranov na přehradě teď převzal Ctibor Veleba, dosud kapitán společnosti. „Ano, mohu to potvrdit. Nastávající plavební sezonu s nimi na Vranovské přehradě zahájím, mám k tomu patřičné oprávnění a kvalifikaci. Právě jednám s Povodím Moravy, přístaviště budeme mít na Granátové zátoce,“ říká nový provozovatel Ctibor Veleba.

A Martina Balíka se snaží trochu hájit. Na scestí ho údajně svedla dlouhodobá psychická zátěž způsobená konkurenčním bojem. V minulosti mu třeba někdo zapálil plavidlo a vranovskou policií byl označen za viníka znečištění vodní nádrže kvůli vyteklé naftě. Jejím rozborem se následně ukázalo, že se neshoduje se vzorkem z jeho lodě. Dlouhodobé spory měl Martin Balík i s Povodím Moravy a s vedením vranovského městyse.

„Od samotného počátku nesplňoval legislativní požadavky. Nic nerespektoval. V jeho případě udělaly největší chybu státní instituce, hlavně Státní plavební správa, protože dělaly mrtvého brouka,“ říká vranovský starosta Lubomír Vedra.

Celý článek najdete na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *