Chci vybudovat silnou univerzitu, říká David Melas, nynější majoritní vlastník Soukromé vysoké školy ekonomické

Znojemská Soukromá vysoká škola ekonomická má nového většinového vlastníka, jímž se stal David Melas, který je současně rovněž majoritním vlastníkem soukromé Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze. Minoritním vlastníkem se stal dosavadní prorektor Pavel Štohl. Od nynějška tito spoluvlastníci tedy budou i spolurozhodovat, Proto jsme je oba jmenované požádali o rozhovor.


David Melas vystudoval univerzitu v Anglii, nyní je ředitelem na Vysoké škole veřejných a mezinárodních vztahů v Praze; foto: archiv redakce

Pánové, co vlastně bylo prioritním důvodem vstupu nového vlastníka?

David Melas: Pro mě byl hlavním důvodem záměr vybudovat silnou soukromou univerzitu, která bude mít pobočky na vybraných místech v České republice a na Slovensku. Jedna z nich by měla být i na jižní Moravě. Prvním krokem k realizaci tohoto cíle bylo, že jsem se stal většinovým vlastníkem pražské Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů. A začal jsem se dále porozhlížet po školách, které by připadaly v úvahu jako součást této univerzity. Když jsem zjistil, že ve Znojmě již existuje kvalitní soukromá vysoká škola, nedalo mi to a oslovil jsem zřizovatele této školy Pavla Štohla s nabídkou konkrétní spolupráce.

Pavel Štohl: Vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji se většina vysokých škol potýká s ubývajícím počtem studentů. A pro menší školy s několika stovkami studentů je ekonomicky velice složité zajistit požadovaný počet docentů a profesorů. Proto jsme jednali s různými subjekty o možnosti kapitálového vstupu. Tato jednání ovšem většinou ztroskotala na tom, že nový potenciální partner chtěl ve Znojmě pouze nechat dostudovat stávající studenty a nové přijímat již pouze ke studiu v Praze, což by vedlo k postupnému zániku vysokého školství ve Znojmě. To bylo pro mě nepřijatelné. Až David Melas souhlasil s mou podmínkou, že vysoká škola bude ve Znojmě zachována. 

Co si od tohoto kapitálového propojení slibujete?

David Melas: Je to samozřejmě jednak úspora finančních i lidských zdrojů. Dva rektoři a dvojí úřednický aparát stojí určitě víc než jeden. Větší počet studentů dává vysoké škole také lepší pozici v jednání s veřejnou správou, například v získávání grantů. V neposlední řadě silná instituce může získat více studentů i učitelů ze zahraničí a rozšířit mezinárodní spolupráci.

Pavel Štohl: Pro nás je toto propojení také pozitivním signálem o budoucnosti vysokého školství ve Znojmě. A samozřejmě – mimo jiné – je to také rozšíření nabídky studijních oborů, a to jak v bakalářském, tak v magisterském studiu.

Jaký je aktuální stav spolupráce mezi Vysokou školou mezinárodních a veřejných vztahů se znojemskou vysokou školou?

David Melas: Za všechno bych uvedl zejména to, že jsme již v loňském roce nabídli realizaci námi akreditovaného magisterského studijního programu evropských studií a veřejné správy ve Znojmě. A tato nabídka samozřejmě platí i pro nadcházející školní rok. Dále je to sdílení vybraných vyučujících, kteří již nyní učí jak ve Znojmě, tak v Praze.

Pavel Štohl: Jak už bylo řečeno, díky této spolupráci se nám podařilo ve Znojmě otevřít kvalitní magisterské studium. A věřím tomu, že v blízké budoucnosti budeme schopni otevřít také magisterský studijní obor zaměřený na cestovní ruch. Díky nabídce úplného vysokoškolského vzdělání předpokládáme, že se ještě zvýší zájem studentů z našeho regionu o studium na znojemské vysoké škole.

Můžete přiblížit svoje představy o vývoji vysokého školství ve Znojmě?

David Melas: Naším cílem je, aby ve Znojmě mohli zájemci studovat bakalářské i magisterské studijní programy zaměřené zejména na účetnictví a finance. V tomto směru patří již nyní znojemská vysoká škola mezi prestižní v rámci celé republiky. Dále se chceme zaměřit na nové studijní programy orientované na cestovní ruch, a to i ve spolupráci s rakouskými univerzitami.

Pavel Štohl: Naší snahou je, aby bylo Znojmo pevnou součástí vysokoškolského vzdělání i v dalších letech. Mým tajným přáním potom je, abychom ve Znojmě měli za pět let dvojnásobný počet studentů, a řadili bychom se tak mezi deset největších soukromých vysokých škol v České republice.

(PI)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *