Požáry způsobují kuřáci i zahrádkáři

V poslední době řešili hasiči na zimní období netradiční problémy. Vzhledem k suchému počasí a silnému větru, došlo k několika požárům. Na vině je lidská nedbalost, nepozornost či neopatrnost.


Ilustrační foto

„Požáry přírodních porostů jsou ovlivněny klimatickými podmínkami, které jsou v letošním roce ideální pro vznik požárů. Suché a relativně teplé dny svádí k jarním úklidům spojeným s pálením látek přírodního charakteru. Kombinace suchého počasí, doprovázeného prouděním větru s výskytem velkého množství hořlavých materiálů v okolí pálení, je optimální pro rychlé a nekontrolovatelné šíření požáru,“ objasnil Radek Chromý, ředitel hasičů Územního odboru Znojmo.

Ohroženy však nejsou jen rekreační oblasti, které procházejí jarním úklidem, ale také travní porosty u silnic.

„Samostatnou kapitolou jsou kuřáci, kdy nedopalky z cigaret, zejména odhozené za jízdy z auta, způsobují kolem cest časté požáry, které se rychle šíří po okolní krajině. Upozorňujeme proto kuřáky, aby neodhazovali nedopalky, řádně je uhasili a nezavdávali tak příčinu ke zbytečnému vzniku požáru,“ nabádá ředitel Radek Chromý.

Vypalování travních porostů je ze zákona zakázáno. V případě porušení hrozí pokuty ve výši desítek až stovek tisíc korun.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *