Český Alexander Dumas

Třísetstránkový historický román píše šest týdnů. Na kontě má už přes sto osmdesát knih a vrhá je do distribuce podobně jako Alexander Dumas. Nejplodnější český autor s největším počtem vypůjčených svazků Jan Bauer přednášel ve znojemské knihovně. Zatímco své čtenáře knížkami nenudí, na besedě některé naopak ano. Přesto málokdo odcházel zklamaný. 

Pětasedmdesátiletý Jan Bauer není sice oslnivým řečníkem, ale na nic si nehraje a zaujme přirozeností i neobvyklým životem. Vystudoval vysokou zemědělskou a pracoval jako redaktor Zemědělských novin. K psaní knih ho přivedl kamarád z vydavatelství Albatros.

„Přemluvil mě díky tomu, že mi postupně objednával panáky fernetu. Po třetím jsem mu řekl: „Dobře, já to zkusím,“ vyprávěl Jan Bauer.

Tak v roce 1978 světlo světa spatřil jeho první knižní počin: Uživí naše planeta lidstvo?

Měl úspěch a honorář byl poměrně vysoký, nic nebránilo v pokračování. Nejprve si tím jen přivydělával, od roku 1998 je spisovatelem na plný úvazek.

„Televize všechno změnila, rozepisování o krásách přírody je dávno pasé, čtenář chce stručnost a jednoduchost. Mé knihy nechtějí přesně popisovat historii, jde jim o příběh,“ vyznal se také Jan Bauer.

„Jsem už odsouzený psát nadosmrti. Loni mě zaskočila vážná nemoc, a měl jsem trochu pauzu, ale zase pokračuji dál,“ slíbil oblíbený autor.

Své nenáročné čtenáře tím určitě potěšil.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *