Aby se terasy nezřítily, čeká vinice sanace

ZNOJMO – Co nevidět začnou práce na sanaci svahu městské Rajské vinice pod Starým městem a kostelem svatého Mikuláše. „Pracovat se bude na jednotlivých řádcích v její horní části. Cílem je předejít případnému zřícení teras. Sanační práce si vyžádají investici ve výši více než 1 700 000 korun,“ informovala tisková mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.Na náklady přispěje i vinařství Lahofer, které vinici obhospodařuje a stará se o ni od roku 2010.

„Vzhledem k tomu, že se vinařství o vinici stará a produkuje z ní i víno, probíhá i společná koordinace prací. Navíc jsme se dohodli, že část nákladů ponese právě vinařství. Jednu třetinu nákladů pokryje Lahofer a dvě třetiny Město Znojmo,“ konstatoval starosta Jan Grois.

Investice Města Znojma tak bude ve výši přibližně 1 200 000 korun.

Rajská vinice se nachází v lokalitě známé jako Karolininy sady a rozkládá se na jejich historických terasách.

Vlivem klimatických podmínek a zvýšené námahy se tu už projevila degradace dřevěné kulatiny, která drží jednotlivé terasy vinice.

„Degradovaná kulatina se vymění, přičemž nový materiál dodají Městské lesy Znojmo. Sanace bude spočívat v novém kotvení svahu – původní dřevěnou kulatinu nahradí ocelové zavrtávací tyče. Sanace proběhne v období vegetačního klidu vinné révy, tedy během března a dubna,“ doplnila tisková mluvčí radnice Z. Pastrňáková.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *