Cirkus nebude

Nepříjemný telefonát zažil v minulých dnech znojemský starosta Jan Grois. Volal mu Ludvík Berousek, člen známého cirkusového klanu, který se podle starosty ostřeji ohradil proti rozhodnutí Znojma nepronajímat pozemky pro jejich představení.


Jeden ze snímků Zdeňka Dvořáka z prostředí cirkusu Humberto. Vznikat začaly právě ve Znojmě; foto: Zdeněk Dvořák

Do dnešní doby cirkusy stavěly šapitó na rozlehlém prostranství u znojemské Základní školy JUDr. Josefa Mareše.

Město je nechce kvůli aférám s týráním zvířat z minulého roku. Cirkusy se hájí tím, že nelze všechny házet do jednoho pytle.

„Pozemky pronajmeme jen takovým produkcím, kde nebudou figurovat cvičená zvířata,“ říká Jan Grois. V názoru ho utvrdila nedávná anketa, v níž Znojmáci hlasovali drtivou většinou proti cirkusům. Vystupovat mohou teoreticky ve Znojmě na jiných pozemcích, ale žádné vhodné na území města nejsou.

„Pokud se přesto domluví se soukromým majitelem, který bude mít pole nebo velké parkoviště, tak to nejsme schopni ovlivnit. My rozhodně krátkodobý pronájem neschválíme,“ dodává starosta a upozorňuje, že podobný postoj mají  například i ve Slavkově.

Nad zákazem se ale pozastavuje znojemský fotograf Zdeněk Dvořák, který díky souboru fotografií právě z prostředí cirkusů zvítězil na loňské Czech Press Photo.

„Lidé z radnice mají právo pronajmout pozemek komu chtěj, ale jejich rozhodnutí mi připadá trochu populistické. CIrkus splňuje všechny zákonem dané povinnosti. Zajímalo by mne, pokud tvrdí, že jdou s dobou, zda podobný zákaz chtějí uplatnit i na Vinobraní, kde třeba během rytířského turnaje musejí koně skákat přes oheň, což ani v cirkusu nesmějí,“ myslí si známý fotograf.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *