Jakub Martinek trénuje florbalové dorostenky a starší žákyně

Znojemský florbalový oddíl TJ Znojmo LAUFEN CZ má mezi svými mnoha kategoriemi schovány i týmy dorostenek a starších žákyň. Ty trénuje a vede Jakub Martinek spolu s trenérem Markem Krpounem. 

Jakube, jak dlouho jsi trenérem dívčích kategorii?

Ahoj Danieli, teprve v loňské sezoně jsem do toho nakoukl. Nejprve jsem trénoval jen starší žákyně, které však přešly před letošní sezonou do dorostenek a tak jsem šel s talentovaným ročníkem dívek 2003 také do vyšší kategorie. V letošní sezoně mi tak zůstaly starší žákyně, které jsou rovněž silným ročníkem a k nim mi přibyly i dorostenky. Nikdy mě nenapadlo, že budu trénovat dívky, ale když mě to vedení klubu nabídlo, bral jsem to jako výzvu a tuto práci jsem si oblíbil.

Předtím jsi trénoval chlapce, v čem je to jiné?

U holek je potřeba jiný přístup. Musím říct, že se to stále učím, ale to je tak u všeho. Rozvíjet se a nezůstat na místě. U kluků je spoustu herních prvků samozřejmostí a mají schopnost se je rychle naučit. Holky jsou zase vděčnější a více naslouchají. Těch specifik je celá řada. Jsem ale mile překvapený, jak dokáže řada holek u nás k florbalu přistupovat, to je pak radost s nimi spolupracovat.

A jak si znojemská děvčata pod tvým vedením aktuálně stojí?

Starší žákyně hrají Jihomoravskou ligu, ve které startuje sedm týmů. Jsme na špici tabulky, kde máme stejně bodů s prvním týmem, ale na rozdíl od nich máme čtyři zápasy ještě k dobru. Našich výkonů si všimli v Praze a dostali jsme pozvánku na Neoficiální mistrovství České republiky. 1. liga dorostenek je nesmírně vyrovnaná. Zatím jsme třetí, ale na 1. místo ztrácíme pouhý bod. Bude to závěrečný velký boj o kvalifikování se na Mistrovství ČR. Do konce zbývá pouze šest utkání.“

Jakou máte základnu? Máte v týmech dost holek?

„Kapacitně se nám rozrostla hlavně kategorie mladších žákyň, kde jsme přesáhli dvě desítky děvčat. U starších žákyň je to stejně tak. V dorostenkách je nás o něco méně. Většinou hrajeme na dvě pětky a v případě nutnosti zaskočí starší žákyně, které zatím když naskočily, byly přínosem. Nové holky stále přichází, a to naši práci žene kupředu.

Jaké jsou plány do budoucna?

Mým prvotním cílem je holky u tohoto sportu udržet, aby ho měly rády a viděly před sebou nějaký cíl. Rád bych doplnil dívčí strukturu o juniorky a ženy, tak aby mohly holky i nadále v klubu pokračovat a reprezentovat své město, tak jako doposud.

Víme, že jsi byl dlouholetou oporou A-týmu. Jak dlouho jsi hrál a proč ses rozhodl skončit?

Florbal jsem hrál 14 let. Mimo první sezonu, kdy jsem začínal v dorostu, jsem převážně celou kariéru odehrál v A-týmu. Moc mi to dalo, spoustu přátel na celý život a nesmazatelné zážitky. Zkušenosti z těch let se teď snažím zužitkovat při trénování. Skončit jsem se rozhodl kvůli rodině, ta je nejdůležitější. Navíc jsem už nějakou dobu cítil, že to není ono a je čas udělat místo dravému mládí.

Stojíš u zrodu znojemského florbalu od začátku nebo jsi nasedl do rozjetého vlaku teprve před několika lety?

U zrodu jsem určitě nebyl, to je již nějaký pátek. V klubu pracuji teprve třetí sezonu.

Být hlavním trenérem A-týmu tě neláká?

Momentálně ne, avšak člověk nikdy neví. Mám rád práci s mládeží, které se věnuji už 11 let.

Když se ohlédneš za právě skončenou základní části florbalové Tipsport Superligy, jaké by bylo tvoje hodnocení?

Základní část se nám nepovedla, stačí se podívat na tabulku. Po loňském euforickém závěru sezony jsme se zřejmě uspokojili, ale já zůstávám v tomto ohledu pozitivní. Teď se vše maže a začíná od nuly, šance jsou 50 na 50. Věřím, že kluci i celý realizační tým udělají vše co je v jejich silách, aby se Superligu podařilo udržet. Bude to boj.

A na závěr si dovolím podotknout – jsi trenérem dívek a přitom máš doma mladou ženu a téměř desetiměsíční dceru. Nežárlí tvoje partnerka?

Zeptal jsem se přímo jí a její odpověď byla: „To mě nikdy ani nenapadlo“. Takže ne, nežárlí. (smích) Užíváme si rodičovství.

Jakube, moc ti děkuji za milé povídání a za všechny čtenáře našeho regionálního týdeníku Znojemsko i za všechny příznivce florbalu ti coby trenérovi dorostenek a starších žákyň přeji co nejlepší závěr sezony.

Moc děkuji, ať se daří.

Daniel Rubeš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *