Slíbili, že obecní majetek ničit nebudou

V minulých dnech ožila šumenská náves, na níž se před kostelem sešlo víc než dvacet masek a ostatní šumenští příznivci Masopustu.

Pan farář požádal starostu obce jménem všech masek o předání masopustního práva a všichni se svým slibem museli zaručit, že nebudou ničit majetek obecní či veřejný, že mladé nebudou k pití nabádat a do druhého dne ze všech cest a struh odstraní masky a již zmiňované čumily znavené masopustním veselím.Poté se pestrobarevné procesí vydalo křížem krážem obcí. Masky i letos měly k dispozici alegorický vůz, který řídil zdatný harmonikář a trumpetista v jedné osobě, který svým muzicírováním k tanci i poslechu byl všem pro potěchu. Pan farář každému obydlí požehnání dal, Slamák snítku slámy jako symbol plodnosti zanechal a lékař léčivou medicínou vše bolavé vyléčil. Cigánce se opět otce miminka nalézt nepodařilo, tak alespoň za drobnou úplatu budoucnost z dlaně věštila….

V podvečer se všechny masky společně se spoluobčany sešly u výborného gulášku v místní hospodě. Nejprve se všichni občerstvili, pak se s Basou Masopustovou rozloučili a na její počest se veselili až do ranních hodin.

Všem spoluobčanům a řidičům, kteří zastavili a do pokladničky přispěli, posíláme velké díky! Výtěžek ze Šumenského masopustu bude opět věnován na kulturní akce, které pravidelně pořádá Šum-Šum v průběhu celého roku.

text a foto: Lucie Stehlíková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *