Stavět, bourat i měřit by se mělo stejným metrem

František Sklenář si před osmi lety postavil rodinný dům v katastrálním území Dobšic na výpadovce na Suchohrdly. Jenže jej bude muset zbourat, protože překročil maximální povolenou velikost a typ užití stavby. Dodatečné povolení mu úřady zamítly a přikázaly stavbu odstranit do 23. ledna 2020. V opačném případě přijede těžká technika a dům srovná se zemí.


František Sklenář před svým domem, který má být zbourán. foto: -bur-

Tato hrozba je sice politováníhodná, ale dlužno dodat, že František Sklenář si od počátku počínal dost svévolně, čehož si je sám vědom, jelikož stavební povolení měl na dva objekty rekreačního zařízení o výměře dvakrát padesát metrů čtverečních. Jenže místo toho postavil rodinný dům o velikosti sto šedesát čtyři metry čtvereční.

Nezhřešil jako první

„Když jsem začal stavět, zjistil jsem, že sto metrů je pro mě nedostačujících, a projektový inženýr, jehož jsem si najal, mi poradil, abych pak požádal o dodatečné povolení stavby. Prý je to běžná praxe. Tak jsem postavil dům o velikosti dvakrát osmdesát metrů, jak povoluje zákon, a ne dvakrát padesát metrů, jak nařizuje obecní vyhláška Dobšic,“ uvedl František Sklenář.

Lokalita Suchohrdelská, kde svůj dům postavil, je vedena jako zahrádkářská oblast. Střetávají se zde katastrální území Znojma, Dobšic a Suchohrdel. Sklenářův dům není jediným, který je postaven takzvaně načerno. Některé stavby jsou zde již od minulého režimu, kdy o výstavbě rozhodovala spíš politická příslušnost. Pokud by se o tyto stavby začal stavební úřad zajímat dnes, mohly by se tyto objekty ocitnout ve stejných problémech jako černá stavba Františka Sklenáře.

„V dané lokalitě si lidé vystavěli rodinné domy a mohou s nimi mít problémy. Kdo se podívá do katastru, zjistí, že se jedná o černé stavby,“ potvrdil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Pochybení stavebního zákona, anebo úřadu?

Celý článek najdete v aktuálním čísle na všech novinových stáncích nebo online zde.

Dominik Burdel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *