Pět nelegálů z Ukrajiny

Pět cizinců bylo zaměstnáno načerno. Tento fakt zjistila Celní správa, mezi jejíž kompetence mimo další patří rovněž kontrola nelegální zaměstnanosti.

A právě na tuto problematiku se zaměřila Celní správa v poslední době v našem regionu.


foto: archiv Celní správy

Pracovníci Celní správy při kontrole jedné ze staveb odhalili pět nelegálně zaměstnaných osob ukrajinské národnosti.

„Pracovali zde bez jakéhokoliv pracovně-právního vztahu a neměli ani povolení pro výkon tohoto zaměstnání. Navíc bylo zjištěno, že společnost, která jim umožnila pracovat na stavbě bez pracovního povolení a mimo pracovně-právní vztah nesplnila informační povinnost zaměstnavatele o nástupu cizinců k výkonu práce vůči Úřadu práce České republiky,“ informovala Lada Temňáková, tisková mluvčí Celního úřadu Jihomoravského kraje.

Během loňského roku provedli jihomoravští celníci celkem dvaatřicet kontrol, které byly zaměřeny na nelegální zaměstnanosti.

„Celkem jsme prověřili sto čtyřicet sedm osob a u devětapadesáti z nich jsme zjistili buď práci bez platné smlouvy, bez povolení k zaměstnání, případně dokonce bez platného povolení k pobytu. V šestnácti případech nesplnili zaměstnavatelé oznamovací povinnost vůči Úřadu práce České republiky. Až na výjimky pracovaly všechny kontrolované osoby při sezonních pracech v zemědělství a ve stavebnictví. Nejčastěji se jednalo o Ukrajince, Moldavany, Bulhary či Rumuny,“ dodala Lada Temňáková.

Za prohřešek proti pracovnímu zákoníku hrozí fyzickým osobám sankce až pět milionů korun a právnickým osobám až deset milionů korun.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *