Třetina má třetinu

Moravskokrumlovské zastupitelstvo schválilo v minulém týdnu nový výdaj. Deset milionů z městského rozpočtu, které by měly napomoci k návratu a k novému vystavení proslulé Muchovy Epopeje, tedy slavného uměleckého díla inspirovaného slovanskou mytologií a dějinami národa. Tato částka však sama o sobě nestačí. Chybí ještě dalších dvacet milionů, tedy dvě třetiny peněz, které se místní radnice snaží zajistit z dalších zdrojů. Požadavky majitele unikátního cyklu obrazů – města Prahy, jsou totiž nemalé. Na podrobnosti jsme se zeptali starosty Krumlova Tomáše Třetiny.


Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina; foto: -jan-

Co by se mělo za těch celkových třicet milionů pořídit?

Epopej bychom rádi vystavili v Rytířském sále východního křídla našeho zámku. Nebude to ale vůbec jednoduché. Musíme v něm například docílit trvalé teploty mezi 18 a 20 stupni Celsia a relativní vlhkost ustálit na hodnotách mezi 45 až 55 procenty. Nainstalovat se musí protipožární signalizace, zkvalitnit bude zapotřebí osvětlení a také zabezpečení proti krádeži a poničení obrazů.

Deset milionů už máte, kde ale chcete získat zbytek? Času už moc není, nejpozději do konce dubna by přece mělo být jasno.

Pomůže nám ale, aspoň v to doufáme, Jihomoravský kraj a ministerstvo kultury. Jednali jsme už s ministrem Antonínem Staňkem a s hejtmanem Bohumilem Šimkem.  Od obou subjektů. Další jednání samozřejmě probíhají. Počítám například s tím, že se zúčastním nejbližšího zasedání krajského zastupitelstva. Tady asi nebudou nepřekročitelné komplikace, krajští zastupitelé dosud vždy vyjadřovali návratu Slovanské epopeje do našeho města podporu. Samozřejmě ale bude spousta dotazů, na které jsem připraven odpovědět. Usilovně hledáme i další sponzory. Až seženeme všechny peníze, sepíšeme s Prahou smlouvu. V ní se zavážeme, že do konce tohoto roku provedeme potřebné úpravy výstavních prostor. A od roku 2020 těch dvacet velkoformátových pláten začneme znovu vystavovat.

Co pomáhá případnému návratu, jak dlouho by mohla být v Moravském Krumlově epopej vystavena a jaký vliv na celou věc mají vlastnické spory o Muchovy plátna se dočtete v aktuálním čísle, které najdete na všech novinových stáncích nebo online zde.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *