Energetici si nechali pustit žilou

Na nových odběrových křeslech, jejichž nákup zafinancovala Nadace ČEZ, předali to nejcennější, svoji vlastní krev, energetici z JE Dukovany. Sešlo se jich na dvě desítky, mezi nimi byli prvodárci, ale také zkušení matadoři.Žádným nováčkem například nebyl Jiří Karkulík, technik z dceřiné společnosti ČEZ Energoservis, který má za sebou 96 odběrů a v odběrovém středisku v Třebíči, které spadá pod Fakultní nemocnici Brno, je až čtyřikrát do roka.

„Krev a krevní plazmu daruji už od roku 1985, tedy od mých osmnáctin. A první důvod nebyl nijak šlechetný, chtěl jsem se vyhnout vojenské katedře,“ vzpomíná před svým 97. odběrem krve Jiří Karkulík, který má v elektrárně na starosti dohled nad radiační ochranou.

Odběrové středisko, které se nachází v areálu třebíčské nemocnice, je součástí Fakultní nemocnice Brno, specializovaného centra jednoho z krizových transfuzních center v České republice. Má již sedmnáctiletou tradici se stabilním personálem a vzrůstajícím počtem dárcovské základny. V odběrovém středisku pracovníci každoročně realizují přes deset tisíc bezplatných odběrů krve a krevní plazmy a také odběry před plánovanými operacemi.

V uplynulých letech došlo k obměně přístrojů za nové moderní, v minulém roce byla novým nábytkem vybavena čekárna a také odběrová místnost.

„Dobrovolné dárcovství je nedocenitelné a ničím nahraditelné. Krev není možné nijak vyrobit. Jedná se nejvyšší čin lidskosti, který nelze nijak docenit. Proto zvýšení komfortu při darování je minimum, co můžeme pro naše skvělé dárce udělat,“ říká vedoucí Odběrového střediska MUDr. Petra Moravcová.

Z finanční podpory ČEZ, JE Dukovany bylo možné také zakoupit drobné dárky, které dárce jistě potěší. Při prvním odběru dostanou reflexní přívěsek ve tvaru srdce, po deseti odběrech pak bavlněné tričko s tematickým označením dárce.

„Z Dukovan k nám v minulém roce přišlo darovat krev nebo krevní plazmu 327 pracovníků, což tvoří osm procent dárců, kteří u nás za loňský rok krev nebo plazmu darovali. Jsme za tuto pomoc i dlouhodobou finanční podporu velice vděčni,“ dodává Petra Moravcová.

Jana Štefánková specialista komunikace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *