Na Horní náměstí se vrátí kašna

ZNOJMO Již před časem znojemská radnice avizovala návrat vodního prvku na Horní náměstí. Svá slova nyní proměňuje v činy. Ve spolupráci s Českou komorou architektů vypisuje architektonickou soutěž na podobu kašny, kterou chce vybudovat v pravém rohu zmíněného náměstí.


Vizualizace plánované podoby kašny ve tvaru koruny. Město se nakonec rozhodlo vypsat novou architektonickou soutěž a přizvat odborníky. Jak tedy nakonec bude kašna vypadat, je ve hvězdách; foto: archiv Města Znojma

Původní historická kašna odtud zmizela při rekonstrukci náměstí v letech 2008-2009. Tehdejší vedení města ji sem chtělo vrátit v nové podobě podle návrhu architekta Ludvíka Gryma. Měla mít tvar královské koruny a evokovat královskou historii Znojma, počítalo se i s obnovou původního středověkého pranýře. Po volbách v roce 2010 se však záměr, mnohými vnímán jako kontroverzní, nakonec neuskutečnil.

„Obyvatelé Znojma ale po novém vodním prvku volají,“ zdůvodňuje záměr starosta Jan Grois. „Léto se prodlužuje, to všichni víme. V horkých letních měsících se na náměstí opravdu nedá vydržet, rádi bychom tuto plochu zatraktivnili,“ vysvětluje starosta.

Nové návrhy by měly zohlednit potřebu konání různých kulturních akcí na náměstí a také hospodárnost provozu navrženého řešení.

Finanční limit celé realizace se má pohybovat kolem šesti milionů.

O vítězi vypsané soutěže rozhodne v průběhu května podle pravidel České komory architektů odborná porota. Členy budou i znojemští architekti Jaroslav Poláček a Jan Hora. Všechny návrhy nakonec Znojmo představí na veřejné prezentaci 18. června. Určitě mezi nimi už ale nebude Grymova kašna ve tvaru koruny, protože její podoba je již známá a soutěž musí probíhat anonymně.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *