Jan Šťastník o aktuálním dění ve znojemském florbale před posledním domácím zápasem základní části superligy

Jednou z nejdůležitějších osobností v našem domácím znojemském florbalu, která hrdě už druhým rokem drží prapor TJ Znojmo LAUFEN CZ v naší české nejvyšší soutěži, je Jan Šťastník, který se před nedávnem vrátil na post hlavního trenéra A týmu. 


Jan Šťastník a Jiří Jakoubek

Jene, v listopadu jsi na pozici hlavního trenéra skončil na vlastní žádost, nyní se vracíš zpět ke kormidlu, proč je tomu tak?

Ano, je pravda, že jsem toho trénování v listopadu měl už plný brejle, jak se říká; a tak jsem si potřeboval odpočinout. Zároveň se mi naskytla vynikající příležitost studia mezinárodní školy uznávaného mentálního kouče Kena Waye, která je zaměřena na trenéry elitních týmů. Impulz, který měl můj odchod mužstvu dát, se bohužel nedostavil, když jsme z osmi zápasů vydolovali pouhé dva body a zůstali přilepeni na dně superligové tabulky. Bylo proto vcelku očekávané, že ještě nějaká změna před play-down přijde.

Jak se přihodilo, že nyní po tvém boku stojí přední český florbalový trenér a trenér naší národní reprezentace juniorů Jiří Jakoubek?

S Jirkou se již pár let známe, ovšem nyní spolu sedíme v jedné lavici právě v onom zmiňovaném studiu, a tak slovo dalo slovo, a když přišla nabídka od vedení, abych sestavil realizační tým, který povede Znojmo v cestě za záchranou, požádal jsem Jirku o pomoc a on souhlasil.

Pojďme na chvíli k tvým florbalovým začátkům. Kdo tě k florbalu vůbec přivedl a kdy?

Sám jsem florbal dříve aktivně hrál, zhruba ve věku 12 – 14 let. Ovšem do současného florbalového oddílu TJ Znojmo, tak jak ho známe nyní, jsem vstoupil před asi devíti lety. Přivedl mě tehdejší předseda oddílu Libor Šťasta a začínal jsem jako pomocný trenér žen a dětí.

Pak tvoje trenérská kariéra nabrala ale rychlý vzestup, když jsi už v roce 2012 stál na střídačce prvoligového A-týmu, že?

Ano, dá se říct, že ano. Dvě sezóny jsem strávil jako asistent tehdejších trenérů a do té třetí jsem měl nastoupit jako trenér mužů B-týmu a asistent trenéra A-týmu, kterým byl tehdy Martin Andrle. Ten ovšem po zhruba dvou měsících na vlastní žádost ukončil své působení u áčka a já po něm štafetu převzal. Aktuálně se tak blíží k závěru má sedmá sezona, kdy se kolem mužského florbalu ve Znojmě pohybuji.

Florbal u nás ve Znojmě je v posledních letech hodně skloňovaný, což tě jistě musí hodně těšit. Kolik vůbec družstev a členů aktuálně znojemský florbal má?

To, víš, že mě to těší. To je samozřejmé. Znojemský florbal měl někdy v roce 2011 deset družstev a okolo 170 aktivních členů. Nyní, zhruba po těch letech, co se s předsedou oddílu Béďou Dabergerem o znojemský florbal staráme, máme aktuálně 16 družstev a 350 aktivních členů. Je potřeba si uvědomit, že znojemský florbal není rozhodně jen mužský A-tým, ale především mraky nadšených dětí, které nehrají vždy na výsledky, ale pro radost ze sportu samotného. Velkou radost mi dělá i dívčí florbal, který se zde neustále rozvíjí.

Když mluvíš o té mládeži; slyšel jsem, že jste teď letos v lednu dosáhli velkého úspěchu v dalekém Švédsku. Co se vám tam na dalekém severu podařilo vyhrát?

Vyhráli jsme největší florbalový turnaj světa;  Gothia Innebandy Cup, na kterém startuje každoročně přes 10 tisíc mladých florbalistů. Nám se letos podařilo vyhrát kategorii chlapců do 13 let, kde startovalo více než 50 týmů, a byla to nejobsazenější kategorie. Je to bezesporu největší úspěch znojemského mládežnického florbalu v celé jeho historii! To uznávám.

Sportovní fanoušci Znojemska se se jménem Jan Šťastník měli možnost v uplynulých letech setkat díky turistice. Je to jen shoda jmen nebo je to tvůj otec či děda?

Nene, to je opravdu pouze shoda jmen,“ (úsměv)

Jene, děkuji ti za rozhovor a za všechny čtenáře regionálního týdeníku Znojemsko i za všechny fanynky a přívržence florbalu ti přeji, aby kluci letos urvali vítězství a udrželi se s A týmem v superlize i nadále. Zasloužíš si to ty i tým.

A vám čtenářům Znojemska připomínám, že poslední zápas naší florbalové základní části superligy se odehraje doma na palubovce ve velké sportovní hale na ulici F. J. Curie již tuto neděli 24. února od 17 hodin a soupeřem bude celek FBC ČPP Bystroň Group Ostrava. Přijďte fandit a podpořit domácí borce v jejich boji za lepší umístění v tabulce před boji za záchranu.

Daniel Rubeš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *