Pecunia non olet aneb Peníze nesmrdí

Dlouhodobá výstava Pecunia non olet aneb Peníze nesmrdí v malém sále minoritského kláštera, která je pro veřejnost přístupna už týden, představuje nejzajímavější mince z nálezů i starého fondu numismatické sbírky Jihomoravského muzea ve Znojmě od antiky po současnost.Kurátor výstavy a historik muzea Petr Eckl vysvětluje, proč pro název výstavy použil toto známé motto:

„Pecunia non olet česky Peníze nesmrdí, se vztahuje k císaři Vespasianovi, který v nelehkých letech válek neváhal kvůli dluhům zdanit i veřejné záchody, čímž si vysloužil kritiku svého syna Tita. Peníz podaný k Titovu vznešenému nosu skutečně nepáchl a lakonická odpověď otce vešla do dějin.“ A dodává, že návštěvník výstavy se může o pravdivosti tohoto bonmotu přesvědčit a zjistit, že kromě hospodářského významu mohou být mince – a platidla obecně – malými uměleckými díly a předmětem sběratelské vášně.

Celá výstava je pojata jako sběratelský kabinet, ve kterém je představen reprezentativní vzorek mincí a papírových platidel od počátků peněžního hospodářství v egejské oblasti až po 20. století. Tomuto pojetí bylo přizpůsobeno i celé aranžmá a ručně psané popisky a komentáře atmosféru sběratelského kabinetu dotváří.

Návštěvník se může těšit nejen na mince opotřebované oběhem, ale i na kousky v perfektní kvalitě, na mince z domácí produkce, nebo i na platidla zahraniční, především středoevropské provenience. Zastoupena jsou zde i platidla z exotických částí světa – z Číny, Maroka, někdejší osmanské říše či z kolonií evropských velmocí 19. a 20. století.

Výstavu „Pecunia non olet aneb Peníze nesmrdí“ v minoritském klášteře na ulici Přemyslovců ve Znojmě můžete navštívit až do 31. ledna příštího roku od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 hodin, ve čtvrtky až do 17.45 hodin a nově od 1. února 2019 také v neděli od 14.00 do 17.00 hodin a od března do října po celý týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *