Stoletý Miroslav Zikmund v Prosiměřicích stokrát jinak

100x Miroslav Zikmund je název výstavy fotografií, kterou připravil Městys Prosiměřice ve spolupráci s Klubem cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice.

Výstava je pořádána jako pocta ke 100. výročí narození legendárního cestovatele ing. Miroslava Zikmunda (*14. února 1919).


Miroslav Zikmund čte dobré zprávy v týdeníku Znojemsko. Ty špatné splachuje vínem; foto: archiv redakce

Miroslav Zikmund, jeden ze slavné dvojice Hanzelka a Zikmund, je čestným občanem rodné Plzně, a také Kopřivnice, domova Tatry, se kterou prožil nejtěžší i nejkrásnější okamžiky svého života.

Navíc je čestným občanem Zlína, kde v neustávajícím pracovním nasazení prožívá uplynulá desetiletí zpracováváním dokumentů a artefaktů z výprav s ing. Jiřím Hanzelkou po celém světě. Uspořádané sbírky věnoval Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Dne 4. února 1993 se Miroslav Zikmund stal čestným členem Klubu cestovatelů Globe Prosiměřice. V roce 2008 přijal nabídku čestného občanství našeho Městyse, a tak od 25. října 2008 je čestným občanem Prosiměřic.

V Prosiměřicích, kam v průběhu minulých dvaceti pěti let téměř pravidelně přijížděl, aby se zúčastňoval Setkání cestovatelů, populárního festivalu turistiky a cestování CESTY,  navázal řadu přátelství s místními, znojemskými i dalšími příznivci a obdivovateli svého životního díla.

Sté výročí narození Miroslava Zikmunda je především příležitostí k ocenění a připomenutí si jedinečného člověka, právem uznávaného a považovaného za jednoho z galerie elitních osobností našeho národa.

Městys Prosiměřice společně s Klubem cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice chtějí svojí skromnou troškou přispět k oslavám celé cestovatelské obce pořádaným k významnému jubileu Miroslava Zikmunda. Výstava uspořádaná z fotoarchivu Klubu cestovatelů H+Z prezentuje rovnou stovku fotografií dokumentujících pětadvacet let setkávání a spolupráce členů Klubu a jeho příznivců s jubilantem.

Na snímcích společně s oslavencem se jistě poznají i mnozí spoluobčané.

Panu inženýru Miroslavu Zikmundovi přejeme touto cestou k jeho významnému životnímu jubileu především zdraví, zasloužený odpočinek po celoživotní usilovné práci, spokojenost a dobré přátele, k nimž zdejší diváci a posluchači určitě patří.

Miroslav Zikmund byl a stále je pro každého, kdo se s ním setkal, či měl možnost jej blíže poznat, úžasnou inspirací a velkým životním vzorem.

Věříme, že i připravená kolekce fotografií nám všem připomene nezapomenutelná setkání s vzácným člověkem, čestným občanem Prosiměřic a čestným členem Klubu H+Z .

Výstava bude zpřístupněna pro veřejnost od 8. února v prostorách úřadu Městyse Prosiměřice.

Její autoři a pořadatelé upřímně a srdečně zvou všechny zájemce, kteří si chtějí připomenout jedinečné okamžiky prožité s oslavencem.

Jaromír Polák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *