Řemeslníků je málo, školy však pokles zájmu neevidují

Za nedostatkem řemeslníků ve znojemském regionu stojí klesající demografická křivka, ekonomická situace, příhraniční lokalita a další faktory. Myslí si to nejen firmy, ale také například ředitelé odborných učilišť.„Nejméně pracovníků je jednoznačně mezi zedníky, instalatéry, elektrikáři a specialisty na servisy plynových a opravy elektrických spotřebičů,“ říká Martin Ekrt ze společnosti Nejřemeslníci.

„Problém sehnat pracovníky řemeslné výroby je dlouhodobějšího rázu. Začíná už na středních školách, kde na řemeslné obory nenastupuje velký počet žáků, a ještě méně úspěšně vyučených se své profesi věnuje,“ sdělila personalistka jedné ze znojemských společností zabývajících se řemeslnou výrobou.

Podobný názor má i ředitel Středního odborného učiliště a střední odborné školy Přímětická Libor Hanzal.

„Dnes je běžné, že automechanik dělá číšníka, číšník prodavače a tak dále. Navíc demografická křivka jde obecně dolů, takže těch dětí je asi v každé škole méně,“ konstatoval pro náš list ředitel Libor Hanzal.

A to i navzdory tomu, že řemesla patří mezi finančně vysoce oceňovaná zaměstnání.

-bur-


Která řemesla patří mezi nejvíce finančně oceňovaná, na jakých oborech chybí školám žáci a jak se budou řemeslné obory vyvíjet se dočtete v aktuálním čísle, které najdete na novinových stáncích nebo online zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *