Ohlédnutí za JazzFestem

JazzFest Znojmo, který se konal 18. až 27. ledna, završil koncert patrona festivalu Petera Lipy. Festival letos přinesl vyšší návštěvnost než loni a návštěvníky potěšil několika novinkami. Milovníky jazzu nově festival zavedl na kluziště, do hudebního muzea nebo do nově opraveného vinného sklepa v Novém Šaldorfě.


foto: Dominik Chalupník

Zahraniční účast účinkujících návštěvníky lákala. Ve středu 23. ledna se představila pětinárodnostní kapela Gottfried di Franco. V pátek 25. ledna znojemské publikum potěšilo rakouské trio Andi Wilding Groovetet. Na obou akcích byl prostor sklepení penzionu U císaře Zikmunda zaplněný do poslední židle.

Stejně úspěšný byl i Jazzový večer v klubech, který v pátek 18. ledna přilákal na 500 zájemců o jazzovou hudbu. V jazzové šňůře vystoupila uskupení Friday Jazz Session, Valér Miko Trio, Jazz Hunters s Mojmírem Bártkem a Lucky Joke. „I když jsme oproti minulým rokům jeden koncert v jazzovém maratonu ubrali, návštěvnost byla v součtu za všechny čtyři akce vyšší, než v minulých letech. Byl to opravdu velmi radostný začátek 12. ročníku JazzFestu Znojmo,“ vzpomíná prezident festivalu Jiří Ludvík.

Dlouhodobě velmi oblíbené jsou vystoupení jazzových kapel na ulici. V lednu to nebývá zcela běžné, abyste na ulici potkali pouliční muzikanty. Proto tyto akce s volným vstupem lákají. Letos tradiční program Mrznoucí jazz Kouda’s Quartetu na zmrzlé Obrokové ulici v centru Znojma (19. ledna) doplnil v sobotní podvečer 26. ledna na Horním náměstí u bruslařské plochy Jazz na kluzišti se Znojemským pozounovým kvartetem Radka Svobody.

Mezi novinky letošního ročníku patřilo Americké jazzové gastro odpoledne s Michalem Smrčkou

(20. ledna). V originálním prostoru Terra Technica Musea měli návštěvníci mnohachodový raut v podání šéfkuchaře hotelu Savannah Petra Štykara. Tematické pohoštění za doprovodu pianisty se konalo v atraktivním prostředí největšího muzea jukeboxů na světě. Součást akce byla také dvouhodinová komentovaná prohlídka muzea. Večer vystoupil v kinosále muzea jazzový zpěvák Jan Smigmator.

V úterý 22. ledna poprvé v historii došlo ke splynutí vizuálního a instrumentálního umění na programu Jazz & Art Fusion. Speciálně pro JazzFest Znojmo namalovala originální nespoutaná výtvarnice Tereza Damcová obraz za doprovodu nekonformního jazzmana Martina Konvičky. „Návštěvníci byli svědky vzniku obrazu, který aktuálně našel dočasné útočiště v nově vybudovaném sklepě vinařství Piálek a Jäger a chystá se jeho dražba,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

-PŠ-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *