I v našem regionu teplota stoupá

Rok 2018 byl druhým nejteplejším od počátku padesátých let, kdy začala kuchařovická meteorologická stanice provádět na Znojemsku přesná měření.Za rokem 2015 zaostal o pouhé dvě desetiny stupně Celsia. Loňský rok měl průměrnou teplotu 10,7°C, což je 2,2°C nad dlouhodobým průměrem. První průměrná roční teplota nad 10°C byla v roce 1994 a za posledních pět let pod tuto hodnotu nepoklesla. To je dost jasný důkaz oteplování v našem regionu. V loňském roce byly jarní měsíce duben a květen vůbec nejteplejší.

Maximální teplota v loňském roce dosáhla dne 8. srpna 34,6°C, naopak nejnižší byla naměřena 26. února a měla hodnotu -15,4°C. Přízemní teplota byla tentýž den ještě o jeden stupeň nižší. Letních dnů, kdy je teplota nad 25°C, bylo loni celkem čtyřiadevadesát, což je o padesát více, než činí dlouhodobý průměr. Tropických dnů s teplotou nad 30°C bylo osmadvacet, což je ve srovnání s dlouhodobým průměrem o neskutečných jedenadvacet dní více. Mrazových dnů, kdy rtuť teploměru poklesne pod 0,0°C, bylo celkem devadesát, což je o jedenáct méně, než činí dlouhodobý průměr, ledových dnů, kdy se za celý den teplota nepřehoupla přes nulu, bylo čtyřiatřicet.

Slunce svítilo za celý rok 1991 hodin, což je v porovnání s dlouhodobým normálem o 11% více.

Z pohledu srážek byl loňský rok průměrný, napršelo 460 milimetrů, což je o dvě procenta méně, než činí dlouhodobý průměr. Za poslední desetiletí byl srážkově nejchudší rok 2015 s celkovým úhrnem 372 milimetrů – ten byl současně nejteplejší. Deště jsme si užili v roce 2010, kdy spadlo 816 milimetrů srážek. V loňském roce bylo srážkově bohaté září s osmaosmdesáti milimetry, což je zhruba dvojnásobek běžného stavu.

Pocit sucha způsobuje vyšší teplota při stejném srážkovém úhrnu.

V loňském roce ležel sníh pětačtyřicet dní. Za den se sněhem je považován takový, kdy v 07.00 hodin je vrstva sněhu aspoň jeden centimetr. Za poslední desetiletí byl sněhově bohatý rok 2010 s jedenasedmdesáti dny sněhové pokrývky, opakem byl rok 2015, kdy byl zaznamenán sníh jen deset dní.

-eis-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *