Až zařve Svatošův lev

Premiéra celovečerního dokumentu Jana Svatoše Archa světel a stínů, na kterém pracoval s kameramankou Romi Strakovou (oba na snímku vpravo) a svým týmem celých deset let, zaznamenala velký úspěch. Film sledovalo ve znojemském kině Svět sto šedesát dětí, které po posledním záběru filmu odměnily tvůrce dloutrvajícím aplausem. Podobná atmosféra panovala i na promítání v Městské knihovně Znojmo, kam přišlo několik desítek diváků, přičemž někteří z nich neskrývali slzy dojetí.


foto: archiv redakce

Film ověnčený několika prestižními cenami by měl mít v únoru televizní premiéru v České televizi.

Jan Svatoš současně poodhalil svůj nový projekt, jímž je natáčení dokumentárního filmu nazvaného Až zařve lev, který má podtitul výprava za hranice jednoho lidského života. Jedná se o příběh krále Přemysla Otakara II. a poutníka Odorika – syna jeho vojáka. Na základě četných historických rešerší chce znovu otevřít téma staré více než sedm set let.

„Odorik i Přemysl se sice nikdy nepotkali, přesto ovlivnili nejen sami sebe, ale i životy budoucích generací. Jejich příběhy změnily vnímání časoprostoru přesahující geografické i kulturní hranice Evropy. Zatímco poutník Odorik byl metaforicky ovocem královy politiky, Přemysl sám se stal její obětí,“ prozradil zápletku režisér Jan Svatoš.

Vizuální forma i jedinečný a důsledný režisérský přístup jsou zárukou, že se rodí dokumentární počin, jaký v České republice nemá obdoby. Režisér přiznal, že myšlenka na příběh o králi Přemyslu Otakarovi II. a poutníku Odorikovi mu zrála v hlavě několik let. Předcházela mu také důkladná několikaletá rešerše a studium pramenů. Obhlídky lokací v Itálii a Rakousku probíhaly pravidelně od roku 2012. Realizace dokumentárního filmu bude náročná, natáčet se tedy bude nejen v České republice.

„Františkán Odorik, označovaný někdy také jako Oldřich z Čech, pocházel z Furlánska a byl prvním Evropanem, který stanul v Tibetu. Zůstal ovšem ve stínu slavnějšího Marca Pola a dalších středověkých celebrit,“ řekl Svatoš. Podle něj jak Odorik, tak i Přemysl předběhli myšlenkami svoji dobu. „Fascinuje mě, jak se některé epizody jejich života dotýkají našich současných pocitů. Jejich příběh neztratil nic na aktuálnosti,“ poodhalil svůj autorský přístup Svatoš. Prozradil, že páteční návštěvu Znojma využil také jako pracovní. Navštívil několik lokalit, které jsou s příběhem připravovaného filmu spojené. Film by měl mít premiéru v roce 2020.

Zpracoval: -bur-

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *