Skončily sezonní práce, nezaměstnanost vzrostla

Znojemsko se zařadilo v prosinci 2018 mezi trojici okresů s nejvyšší nezaměstnaností. Nic nepomohlo, že při srovnání s prosincem 2017 klesla o 0,8%, a nezaměstnaných tím pádem máme o pětistovku méně. Poslední měsíc loňského roku bylo v okrese 4 545 nezaměstnaných, volných míst bylo 1 459 – na jedno takové místo tedy připadali tři lidi bez práce.


Úřad práce

Přesto lze stále mluvit o relativně slušné bilanci. Co bychom dali za prosincovou nezaměstnanost 5,9% před pěti či deseti roky? Ovšem tato hodnota je v rámci republiky vysoká. Nejhůře si v České republice stojí okres Karviná, který má o celé procento více nezaměstnaných než okres Znojmo. Více jak pětiprocentní míru nezaměstnanosti mají vedle Znojemska okresy Hodonín, Ostrava, Karviná, Jeseník, Bruntál, Chomutov a Most.

Náš okres doplácí z tohoto hlediska na svoji strukturu. Není zde mnoho významných průmyslových podniků, které dávají lidem práci po celý rok, skončily práce v zemědělství, některé řemeslnické profese, jejichž činnost se uskutečňuje hlavně venku, ukončily do jara svoje aktivity, stejně tak poklesla aktivita služeb v turistice.

Znojemsko má rovněž nevýhodu ve srovnání s horskými okresy, kde mají zimní i letní turistickou sezonu. Ovšem i v některých horských oblastech, například na Jesenicku a Bruntálsku, je nezaměstnanost přes zimu vysoká.

Situace se začne jistě lepšit v jarních měsících s počátkem sezonních prací. Je však otázkou, zda v našem regionu může nezaměstnanost ještě klesat, jak tomu bylo v posledních letech, nebo zda jsou již možnosti víceméně vyčerpány. Zbývá jen doufat, že aktivní politika podporující vznik nových pracovních míst, rekvalifikace a další činnosti bude i letos slavit úspěchy.

-eis-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *