Vinařství Simeon se stalo dvacátým členem spolku

Spolek VOC Znojmo přivítal do svých řad nového člena, a to již dvacátého v pořadí. Je jím Vinařství Simenon z Chvalovic. „Už delší dobu se mi tento spolek líbí, a až nyní jsem se rozhodl podat žádost o členství. Spolek nese značku kvality, kterou bezpochyby má, a dokazuje to už několik roků. Také se mi líbí, že tento apelační systém poukazuje na místo původu hroznů a samotného vína,“ říká Lukáš Kovalský, sklepmistr Vinařství Simenon.


Sklepmistr Lukáš Kovalský; foto: VOC Znojmo

Vinaři Znojemské vinařské podoblasti založili spolek VOC Znojmo s myšlenkou označovat vína románským způsobem, tedy dle místa původu, jako první v republice, a to už v roce 2009.

„Z toho, že se spolek na konci loňského roku rozrostl o již dvacátého člena, mám velkou radost. Na počátku bylo vinařů dvanáct, což samo o sobě už tehdy bylo vysoké číslo. Rostoucí počet vinařství ve spolku je důkazem, že se jsme se vydali správnou cestou. Vinaři i milovníci vína mají evidentně zájem o regionálnost, o vína typická pro daný region, tedy u nás o odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Nesmím opomenout ani sílu kolektivu vinařů, jehož cílem zůstává rozvoj vinařství a vinařské turistiky v regionu,“ shrnuje vývoj spolku jeho předseda František Koudela.

Vinařství Simenon bylo založeno v roce 2012. Název vinařství nese jméno tehdejšího rychtáře Chvalovic, který v roce 1717 stvrdil svým podpisem v louckém klášteře šenkování vína v místní šenkovně ve Chvalovicích. Vinařství hospodaří na 3,5 hektaru vinic v tratích Dívčí hora a U svatého Urbana s odrůdovou skladbou Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Při výrobě vína je kladen důraz na kvalitní surovinu a důkladné ošetření a zpracování hroznů.

„V našem vinařství pracujeme nejen s moderní technologií, ale i s tradicí spojenou s dřevěnými sudy, ve kterých prokváší určitá část vín a následné zraje na jemných kalech, což dává vínům osobitý charakter. Ve vinařství je možnost řízených degustací s pestrou gastronomií a ubytováním přímo nad sklepem,“ dodává sklepmistr Lukáš Kovalský.

„Pokud vína z Vinařství Simenon projdou dubnovým hodnocením vín, mohou první simenonská vína s označením VOC ochutnat návštěvníci Festivalu vína VOC Znojmo, který se koná 8. května,“ říká předseda František Koudela.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *