Starších lidí v regionu přibývá, jejich problémy pomáhá řešit bezplatná linka

Má už osmdesát a žije s agresivním, psychicky nemocným mužem. Bije ji. Je samá modřina, ale k lékaři jít vůbec nechce. Zase by se na ni divně koukal.


Ilustrační foto

Má za ženu alkoholičku, která si soustavně půjčuje peníze. Když za ni odmítá platit, vyhrožuje, že všechno poví všem v celé vsi. Stydí se za ni a ona to ví. Před dětmi vše tají, ačkoliv jsou dospělé.

I takové problémy starších lidí na pokraji zoufalství pomáhají řešit pracovníci bezplatné Linky seniorů 800 200 007 společnosti Elpida a evidované v registru poskytovatelů sociálních služeb.

Obrátit se na ně může každý starší člověk, který se chce svěřit, potřebuje poradit v náročné životní situaci nebo získat smysluplný kontakt na další služby a instituce.

Téměř polovinu volajících seniorů trápí osamělost, na druhém místě rodinné vztahy a pak také finanční tíseň a dluhy.

Linka funguje od roku 2002 a počet jejích klientů narůstá. Protože je anonymní, zřizovatel neeviduje, kolik z nich se na ně už obrátilo z Jižní Moravy, případně ze samotného Znojemska.

Obecně ale osamělých starších lidí přibývá a s tím se zvyšuje i počet těch, kteří si nevědí s něčím rady a oproti ostatním jsou bezradnější a zranitelnější.

Ke konci roku 2017 ve Znojmě žilo už přes sedm tisíc lidí nad šedesát pět let, to je celých jedenadvacet procent z celkového počtu zdejších trvale hlášených obyvatel.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *