Znojmo ovládlo největší florbalový turnaj světa – švédský Gothia Innebandy Cup!

Hned na Nový rok, tedy 1. ledna, se znojemská výprava vydala do švédského Goteborgu, kde se každoročně koná největší florbalový turnaj světa – Gothia Cup. Letošní ročník napsal krásný příběh pro znojemské starší žáky, kteří v kategorii B13 získali zlato! Krom již několikrát zmiňovaného zlatého výběru, se na Gothia Cup vypravily další dva týmy TJ Znojmo LAUFEN CZ, konkrétně chlapci B12 a chlapci B15.Cesta do švédského velkoměsta trvala téměř celý den, ale pro děti byla zajímavá. Hned dvakrát se museli Znojmáci přepravit pomocí trajektu, který se v obrovském větru houpal na vlnách jako malá loďka. Samotný Goteborg a jiná kultura byla velkým zážitkem pro všechny účastníky turnaje. Třešničkou na dortu pro naše mladší žáky byla návštěva utkání švédské Superligy, ve kterém se proti sobě postavilo domácí Pixbo Wallenstam a hostující Sirius. Strhující bitvu před vyprodanou arénou rozhodly až samostatné nájezdy, které si užívá každý fanoušek florbalu.

Mladší žáci B12

V této kategorii můžeme najít jen málokoho, kdo už se podíval do kolébky florbalu. Chlapci do 12 let byli jediným týmem, který jel složen pouze ze znojemských hráčů – 13 hráčů a 2 brankáři si užili florbalové Švédsko a v zápasech se vůbec neztratili! Nakonec naše nejmladší výprava s trenéry Kučerou a Pechurou vypadla v osmifinále s pozdějším vítězem celého turnaje, českými Panthers Praha. Samotným úspěchem byl postup do Play-Off A ze šestičlenné skupiny z druhého místa! Konečné pořadí pro naše nejmladší bylo sdílené 9. místo z celkových 49 týmů.

TJ Znojmo LAUFEN CZ-Helsingborg 8:3, Jonkopings 2:2, GIF Fighters 5:1, Braas Golf 4:1, Lindas Rasta 2:4, Panthers Praha 3:6.

Počínání svého týmu na Gothia Cupu zhodnotil brankář Jan Ochman, který si vyzkoušel i trénink se švédským reprezentačním brankářem: „Gothia byla super. Užil jsem si turnaj s mým brankářským kolegou Ondrou Kaliským. Brankářský trénink byl můj splněný sen. Pilovali jsme na něm věci, které neustále brankář používá během chytání, a to se mi líbilo. Určitě bych se chtěl do Švédska ještě vrátit. Nejvíce se mi líbilo osmifinále proti Panthers Praha. I když jsme prohráli, tak to byl dobrý zápas, ve kterém jsem si pořádně zachytal!“

Starší žáci B13

Zlatá kategorie! Kluci složeni ze znojemských a zlínských hráčů pod vedením trenéra Šťastníka ovládli každé utkání Gothia Cupu! Osm utkání – osm výher a ve finále jasná dominance, takto skvěle si počínali hráči ročníku 2005 na největším turnaji světa!

TJ Znojmo LAUFEN CZ-Traslovslage IF 7:0, Malmhaug IBF 9:0, Varla IBK 9:1, Vaxjo IBK 2:0 Tunet IBK 9:2, Landvetter IBK 6:3, Warberg IBF 7:6 pn, Gransholms IF 6:0.

Talentovaný obránce Martin Vavřina se ve finále blýsknul dvěma góly a patřil mezi opory znojemského Laufenu: Gothii jsem si užil naplno, protože jsem tam byl poprvé a vyhráli jsme! Navíc jsme hráli pěkný florbal a z toho měl radost především pan trenér. Jsem zvyklí hrávat za starší kategorii, protože za ni nastupuju pravidelně i v lize. Nejtěžší bylo semifinále, jak psychicky, tak i fyzicky, protože jsme nehráli dobře svoji hru a vyrovnali jsme až půl minuty před koncem a zvítězit jsme dokázali až na samostatné nájezdy. Líbilo se mi, jak jsme si týmově sedli s klukama se Zlína. Byli jsme parta, která táhla za jeden provaz, a to bylo super!

Dorost B15

Nejstarší znojemský tým byl také složen, tentokrát z hráčů ze Znojma a z Ústí nad Labem. Severočeský tým vyslal do Švédska i svého trenéra, takže naše dorostence vedlo duo Pánek – Kolstrunk. Dorostenci předváděli ve skupině výborné výkony a skončili na prvním místě, i přesto, že v některém utkání museli hrát pouze na 9 hráčů. V osmifinále si však vybrali daň se střeleckou smůlou a bohužel vypadli.

TJ Znojmo LAUFEN CZ vs. Nybro 5:1, Bjarreds 3:2, Zenith 3:0, Ajer 9:0, Gjellerasen IF 1:4.

Štěpán Blažek byl kapitánem výběru Znojma a Ústí. Jako jediný dokázal vstřelit branku norskému Gjellerasenu a na speciálním trenažeru vypálil nejtvrdší střelu z celé znojemské výpravy: „Letošní Gothiu jsem si užil moc, i přes to, že jsme vypadli už v osmifinále, tak jsme zahráli pár zajímavých zápasů. Atmosféra v týmu byla super, hned jsme se během té dlouhé cesty poznali. Komunikace na hřišti nebyla ze začátku úplně nejlepší, ale každým zápasem se to zlepšovalo. Myslím, že největší rozdíl mezi Gothií a Prague Games (největší letní florbalový turnaj na světě) je v zázemí, ve Švédsku je florbal populárnější a odpovídá tomu i množství a kvalita sportovních hal. Gothia mi přijde lépe zorganizovaná, vždy jsme věděli kam jet a nemuseli jsme spěchat z jednoho zápasu na druhý. Nečekal jsem, že budu mít na trenažeru nejtvrdší ránu z celého týmu. Spíš jsem to chtěl jen tak zkusit. Ale florbal není o největší ráně, takže teď ještě trefit bránu a dát ten gól. (úsměv)“.

-P-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *