Znojmo opět ostrouhalo

Řadu míst republiky v minulém týdnu překvapila bohatá sněhová nadílka. Lidé se koulovali, stavěli na sídlištích sněhuláky, silničáři nevěděli, kde jim hlava stojí, a řidiči lopatami v nadsázce hledali svá auta. Jen Znojmo nic. Znojmu se opět sněžení v plné síle vyhnulo. Až jsme při pohledu na televizní reportáže ze zasypaných dálnic ve večerních zprávách měli pocit, že bydlíme na úplně jiné planetě.


Pohádková zima ve Znojmě v lednu roku 2016. Na odklízení sněhu ovšem nyní lopaty nepotřebujeme. Zatím. foto: -eis-

Za menší příval sněhu na Znojemsku může mino jiné srážkový stín vytvořený Českomoravskou vrchovinou. Svou roli hraje i mírnější klima posledních let. Například ve čtvrtek 10. ledna ráno naměřili na meteorologické stanici v Kuchařovicích pouhý jeden centimetr bílé pokrývky. V samotné Praze připadlo přitom centimetrů osm, na horách v průměru dvacet.

Za sněhem mohli lidé ale jezdit i v samotném znojemském regionu. Sáňkovalo se v některé dny třeba v Lukově nebo ve Višňovém. „Nejvíc sněhu tu bylo v pondělí dopoledne, pak ale hodně roztál. Máme tu sice už jen takový poprašek, ovšem oproti Znojmu se tu cítíme jako na horách,“ komentoval situaci koncem týdne starosta Vladimír Korek.

Ještě víc si užívali sněhových radovánek ve Vysočanech, kde se udržoval deseticentimetrový sněhový koberec. „Sníh u nás mizí, ale pořád připadává, až ve Štítarech u odbočky na pláž je silnice mokrá, tam se solí,“ sdělil ve čtvrtek vysočanský starosta Bohuslav Hort.

Při pohledu do statistik byla rekordní sněhová nadílka na Znojemsku oficiálně zaznamenána v roce 1963, tedy před více jak padesáti lety. Tehdy napadlo rovných osmdesát centimetrů. Pamětníci pak vzpomínají na rok 1941, to se prý brodili v neuvěřitelném metru a půl sněhu. „Přímětice tehdy skoro zmizely pod nánosem sněhové hmoty, vyprávěl to můj tatínek, jó, ty bývaly u nás ještě  zimy,“ tvrdí paní Jiřina, jedna z tamních obyvatelek. Z dnešního pohledu si něco takového už neumíme ani představit.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *