Národní parky pátrají po kočce divoké

V rámci spolupráce Národních parků Podyjí a Thayatal se hledá i kočka divoká.

Přeshraniční akce pro veřejnost, vědecké projekty i velká mezinárodní konference. Správy Národních parků Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce. Připravují a realizují ale i další významné projekty a akce.


Výskyt kočky divoké byl zaznamenán poprvé po třiceti letech v rakouském národním parku Thayatal roku 2007. Odborníci to považovali za malou senzaci. Až do nedávna byla v Evropě velmi rozšířená, dnes však již v mnoha regionech kontinentu vyhynula nebo jí hrozí vyhynutí. Přes Dyji do Česka zřejmě doposud nepřešla nebo o tom neexistují žádné přesvědčivé důkazy. Vyhýbá se i speciálně instalovaným chlupovým pastím, které zde správci parku instalovali. Vedle rysa ostrovida je kočka divoká jediným zástupcem volně žijících kočkovitých šelem u nás. Je velmi plachá a aktivní je převážně v noci. foto: archiv Národního parku Thayatal

Loni stovky návštěvníků zaujaly především programy pro rodiny s dětmi nebo tematické vycházky například po stopách dravců Podyjí či  náročný celodenní výlet po obou stranách dyjského údolí. Oba parky nabídly i specializované akce z druhé země. Rakušané se mohli zúčastnit jarního víkendu v Národním parku Podyjí. Národní park Thayatal zase pro zájemce připravil zajímavé slevy a akce s českými průvodci na první prázdninový týden.

Zatím méně viditelná, ale přinejmenším stejně tak důležitá, je spolupráce obou týmů národních parků na výzkumných projektech v rámci programu Interreg. Odborníci v jeho rámci například pátrají po historickém využívání krajiny Podyjí, zjišťují dopad nedávné ledovky na rozmanitost a obnovování lesů nebo mapují houby a květiny, které na území obou národních parků rostou. V projektu Dyje/Thaya 2020 zase ichtyologové (biologové, zabývající se studiem rybovitých obratlovců – pozn. redakce) popisují migraci ryb mezi Vranovem a Znojmem a mapují celkovou rybí populaci.

Oba národní parky také výsledky vzájemné spolupráce prezentovaly v červnu na mezinárodní konferenci Transparcnet Podyjí/Thayatal. Sjelo se na ní sedm desítek odborníků ze čtrnácti zemí. Ti společně sdíleli své zkušenosti z přeshraniční spolupráce při ochraně přírody a krajiny.

Nyní správy obou národních parků například připravují také projekt dvou přeshraničních lávek u městečka Hardegg. Mělo by vzniknout několik nových kratších turistických okruhů ve vyhledávané rakouské obci i na Čížovsku. Společně si správci parků chtějí připomenout i třicáté výročí pádu železné opony. Plánují výstavy, koncerty i například přednášky odborníků a nové informační materiály. Do budoucna společně připravují připomenutí pádu železné opony nebo výstavbu lávek přes Dyji. Na rakouském i českém území také hledají stopy kočky divoké.

Ochránci přírody na obou stranách hranice spolupracují už od osmdesátých let minulého století, kdy se především díky rakouským aktivistům podařilo zabránit stavbě přehrady nedaleko Sealsfieldova kamene. Její nádrž by zatopila údolí Dyje až k rakouskému Hardeggu.

David Grossmann (-jan-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *