Kolumbie – Ztracené město

Přednáška dvojice amatérských dokumentaristů – Davida Surého a Marta Eslema bude pojednávat o Ztraceném městě neboli Ciudad Perdida ležícím hluboko v džungli v oblasti národního parku Sierra Nevada de Santa Marta, která je vedle Údolí soch u San Augustinu nejvýznamnější předkolumbovskou historickou památkou v Kolumbii.


David Surý a Mart Eslem v kolumbijské džungli. foto: archiv cestovatelů

Bylo objeveno v roce 1972, kdy se na místním černém trhu začaly objevovat zlaté sošky a keramické nádoby, jež odtud pocházely. „Úředně“ bylo objeveno v roce 1975.

Příslušníci zdejších kmenů Arhuaků, Kogiů a Arsariů tvrdí, že prý místo znali a pravidelně je navštěvovali. Jeho existenci však drželi v tajnosti, neboť je považovali za sídelní středisko svých předchůdců z kmene Taironů.

Jedná se o prastarý komplex 169 kamenných teras se schody a stavbami na vrcholcích hor, k nimž patří i síť dlážděných cest. Město bylo umístěno velice strategicky, tak aby obyvatelé mohli využívat výhod široké škály teplot a jednoduché dostupnosti všech přírodních zdrojů. Svojí polohou a krásou připomíná Machu Picchu.

Předpokládá se, že kulturní vrchol zažilo zhruba před 1500 lety. Jedinou možností, jak se do Ztraceného města dostat,  je šestidenní treking džunglí s četnými strmými stoupáními a klesáními, výchozím bodem je město Santa Marta v severokolumbijském departmentu Magdalena.

Samozřejmě zde neexistuje žádná infrastruktura, pochod ztěžují vysoké teploty a všudypřítomní moskyti. Jedná se o 52 km dlouhý trek, má obtížnost číslo 6. Nocuje se v džungli pouze v hamakách za vysokých teplot a přítomnosti moskytů.

V neprostupné džungli, kde ještě před pár lety vládli narkobaroni, žijí potomci dávné kultury Tairona, kteří se do nedostupných hor schovali před španělskými dobyvateli.

O místních indiánech Kogi se toho ví velmi málo, patří k civilizaci žijící mimo dosah globálního světa více jak 400let! Oblast obývají kmeny Kogi, Arhuaka, Kankuamo a Wiwa. Naslouchají radám svých kněží, kterým se říká Mamové. Ti pokládají svůj lid za staršího bratra, pověřeného péčí o dobro srdce světa, zbytek světa, a tedy i naši západní civilizaci pokládají za mladšího bratra.

Mamové nic nepředpovídají, pouze se snaží říci a upřímně věří v to, že jestli se nezměníme, svět zahyne. Přestane být totiž plodný.

Připravil: -eis-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *