Před komunistickým žalářem jej neuchránil ani komunista

Kdyby mohly zdi kostela Nalezení svatého kříže na Horní České ulici mluvit, vydaly by příběhů na velmi tučný román. S jeho téměř osmisetletou historií je silně spjato hned několik významných osob, které v něm působily. V jeho útrobách se ukrývají kromě řady významných sochařských a obrazových uměleckých děl, opředených biblickými a bájnými příběhy, také příběhy reálně prokazatelné.Kostel, který byl pravděpodobně založen v roce 1230, se stal krátce po komunistickém puči místem, kde započala perzekuce katolického křesťanství.

Jakub Antonín Zemek byl jednou vůbec první církevní osobností, která byla zatčena už v červnu 1948, tedy zhruba čtyři měsíce po převratu. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k osmnácti letům vězení, z nichž dvanáct si odpykal v nejtěžších žalářích.

Doplatil na to, že byl významnou autoritou a jako jeden z mála lidí otevřeně kritizoval podvody při neslavných volbách v roce 1948 a veřejně kritizoval nebezpečí bolševismu.

Tím ale pronásledování křesťanství ve Znojmě neskončilo. V roce 1950 dominikánský klášter přepadli vojáci československé armády na základě smyšlené informace o tom, že dominikáni přechovávali v kostele zbraně. Jako důkazní materiál byly vyfoceny a otisknuty v novinách a zároveň vystavovány v širokém okolí. Viníkem byl určen další katolický kněz Ferdinand Nesrovnal, který zaujal uvolněné místo po Zemkovi. Jeho život skončil ve vyšetřovací cele, kde byl nalezen oběšený. Dodnes jsou závěry o sebevraždě zpochybňovány.

Nešťastné události minulého století jsou jen střípkem mozaiky prolínajících se událostí, kdy slavné období střídalo to nechvalné. Žádná z událostí by ale neměla být zapomenuta, ať už jako výstraha, nebo ctnost.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *