Osm minut v ledové vodě? „Je to skvělé,“ říká Karel Podzimek

Sobota půl jedenácté ráno, teploměr ukazuje dva stupně nad nulou, fouká ledový vítr a pod sedlešovickým mostem stojí parta odvážlivců, kteří se chystají do vody.„Pro ty, co jsou tu poprvé, rychle se do vody ponořte až po krk, aby ramena byla pod vodou. Doporučujeme nechat ruce venku, tím ošidíte tělo, protože ruka je teploměr. Potom nastane šok, tělo začne panikařit a hyperventilovat. V té chvíli je důležité zhluboka dýchat. Během minuty až dvou přijde aklimatizace, tělo se uklidní a vy si zvyknete. Nedoporučujeme vycházet z vody dříve než po dvou minutách, pokud nechcete riskovat nachlazení,“ poučili úvodem zkušení otužilci nováčky.

Poté už nic nebránilo, aby se zhruba dvacet odvážlivců vydalo vstříc štiplavě pálivé studené Dyji, protože od teploty pohybující se nepatrně nad nulou má voda při kontaktu s tělem právě tyto protichůdné vlastnosti.

Ke znojemským otužilcům patří i Karel Podzimek mladší, znojemský místostarosta, který se dle svých slov otužuje už od listopadu 2017.

„S kluky z amerického fotbalu (Znojmo Knights – pozn. redakce) se chodíme pravidelně otužovat už déle než rok. Do vody vlezeme zhruba dvakrát až třikrát týdně, a je to skvělé. Nemůžu si to vynachválit. Za ten rok jsem nebyl snad ani jednou nemocný. Doporučuji to všem lidem a především sportovcům kvůli regeneraci,“ vyzdvihl blahodárné účinky otužování Karel Podzimek, který jako jeden z mála ve dvoustupňové vodě vydržel těžko představitelných osm minut. To byl cíl, který si sobotní otužilci předem stanovili.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *