Strážníci sklízejí nevděk, ačkoliv zasévají obdiv a úctu

Minulé pondělí jsem měl možnost na vlastní kůži zjistit, jak probíhá služba strážníků znojemské Městské policie, a jestli jsou tvrzení vrhající na jejich činnost negativní světlo zasloužené. A co jsem zjistil?

Honičky, rvačky, záchrana životů lidských i zvířecích. Jindy se zas vžijí do rolí psychologů a promlouvají lidem do duše při neshodách v občanském soužití. Všestrannost tohoto povolání nezná mezí. A co je jim někdy odměnou? Nadávky, urážky a výhrůžky místo chvály, kterou by si zasloužili.


Strážníci pomáhají opilému muži, foto: -bur-

Jejich práce je často zlehčována a nazírá se na ni jako na buzeraci. Málokdo však ví, co jejich práce opravdu skrývá.

„Kolikrát si připadám jako holka pro všechno,“ uvažuje nad svým povoláním jeden ze strážníků. A nebyl daleko od pravdy, jak jsem si během silvestrovské noci ověřil.

První úkon, který strážníci provedli, bylo vyproštění kotěte z motoru auta. Ale protože majitel domácího mazlíčka nebyl znám, odvezli jsme kotě do útulku v Načeraticích.

Útulek pro opuštěná domácí zvířata však nefunguje v nepřetržitém provozu, z toho důvodu mají strážníci vlastní klíče. Nalezené zvíře vždy umístí do připravené přepravky nebo kotce uvnitř budovy, kde si jej pracovníci útulku následující den převezmou. Překvapilo mě, kolik protokolů je potřeba vyplnit u tak marginálního úkonu.

Zanedlouho se ozval dispečink. Ústředna dostala oznámení, že v ulici Jindřicha Hořejšího někdo odpaluje zakázanou pyrotechniku. Spěchali jsme na místo, ale nikoho nespatřili. Ani dva muži kouřící na balkoně si nikoho nevšimli. Rány se toho večera ozývaly napříč celým městem.

Když jsme opouštěli ulici, všimli jsme si auta jedoucího po Vídeňské třídě směrem k hraničnímu přechodu bez zapnutých světel. „To bývá v temných večerních hodinách vždycky podezřelé,“ konstatoval. Rýsovala se před námi honička jako z akčního filmu, plyn sešlápnutý na podlahu, majáky houkaly, ale stíhaný řidič naštěstí ihned zastavil u krajnice. Své nepozornosti si byl vědom a omluvil se. Dle svých slov při výjezdu z nedaleké čerpací stanice zapomněl světla rozsvítit. Pro jistotu byl ovšem podroben kontrole dokladů a dechové zkoušce, při kterých nebyl zjištěn žádný přestupek.

Celou reportáž najdete v aktuálním čísle na novinových stáncích nebo online zde.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *