Co s ním bude dál?

Spolek vinařů VOC Znojmo nedávno požádal písemně znojemského starostu Jana Groise o uzavření memoranda o spolupráci mezi Městem Znojmem a spolkem VOC Znojmo, a to v souvislosti s projektem Vinobusu. Tato žádost byla následně předložena městské radě, která minulé pondělí memorandum schválila. Memorandum nyní musí posvětit nejvyšší orgán města, a sice znojemské zastupitelstvo.


foto: archiv redakce

„Tohoto vstřícného kroku si velmi vážíme a děkujeme členům rady města za vyjádřenou podporu. Doufám, že pro memorandum získáme i podporu zastupitelů. Podpora Města Znojma je pro nás impulzem k vyjednávání s dalšími možnými partnery,“ komentoval pozitivní rozhodnutí Rady města Znojma předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

V současné době má Vinobus za sebou již třetí sezonu. Přestože je Vinobus pro vinaře, potažmo pro celý znojemský region, přínosný, je zajištění jeho provozu pro spolek, jehož cílem není generování zisku, velmi složitý.

„Vzhledem k tomu, že Vinobus nedosáhl požadované obsazenosti v sezoně, ačkoliv obsazenost Vinobusu rok od roku stoupá, a vzhledem k faktu, že i přes získané dotace doplácejí vinaři na provoz Vinobusu poměrně vysokou částku, dospěli jsme k závěru, že pokud se nám nepodaří zajistit do března 2019 stabilní financování na tři roky dopředu, nebudeme moci v projektu Vinobusu, jak je nastaven nyní, pokračovat,“ doplňuje František Koudela.

Spolek VOC Znojmo proto bude aktivně jednat o spolupráci i s dalšími subjekty včetně Jihomoravského kraje.

Vinobus je svým charakterem opravu výjimečný projekt, který si své příznivce postupně získává. V roce 2016 svezl Vinobus 1 614 cestujících na pravidelné lince. Letos jich bylo na pravidelné lince víc, a to 1 765, další tisícovka se Vinobusem svezla díky pronájmům. Sto čtrnáct lidí také využilo akce Víkend s Vinobusem.

„Cíl obsazenosti v pravidelné lince je 4 500 turistů ročně. Tento počet by zajistil provoz bez nutnosti dotací,“ doplňuje Koudela.

Vinobus lze mimo sezonu využít i k individuálním pronájmům, což sice generuje další určitý zisk, avšak ne dostatečný.

V letošním roce se spolek věnoval také intenzivní reklamní kampani Vinobusu. Kromě inzercí v novinách a časopisech či reklamy v rádiích došlo také k vydání aktuálního katalogu Vinobusu ve třech jazycích. Vinobus se objevil i v pořadu TV Nova a příští rok se diváci mohou v seriálu České televize Krajem vína těšit rovněž na znojemský Vinobus.

Informace o Vinobusu

Vinobus převedený do čísel obsáhne 14 zastávek, 57 kilometrů a 19 vinařství.

Vinobus VOC Znojmo je ojedinělou nabídkou pro turisty. Díky němu mohli návštěvníci od května do poloviny září jednoduše zavítat z centra Znojma do různých sklepů a vinařství na Znojemsku, aniž by museli řešit, jak se dopraví tam i zpět. Návštěvníci si díky němu mohou prohlédnout krásné vinice, pokochat se přírodou Národního parku Podyjí, navštívit loucký klášter či podniknout spoustu dalších zajímavých věcí v blízkosti zastávek Vinobusu. Jeho trasa je navíc navázána na zdejší cyklostezky. Autobus s kapacitou dvaatřiceti míst a přívěsem na dvacet kol se na cestu vydal třikrát denně.

Aktuální informace lze najít na www.vinobus.cz nebo na facebooku VOC Znojmo.

-led-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *