Tuktukem z Thajska domů

Cestování je staré jako lidstvo samo. Přesouvat se z bodu A do bodu B bylo v dřívějších dobách podmíněno značně pragmaticky. Ať už to byl obchod – ten přispěl cestám rozhodně nejvíce, nebo také nejrůznější vojenská tažení. Zde už se samozřejmě o cestování nedá mluvit.


foto: archiv Tomáše Vejmoly

Prapůvodním přesunovým prostředkem byla chůze, pak člověk cestoval na hřbetě zvířat – ať už to byli koně, velbloudi, mezci a další. S příchodem vědeckotechnické revoluce se objevily nové prostředky jako je vlak, auto, autobus a nejnověji pak letadlo. Některé jsou v našich končinách běžné, jiné značně exotické. Mezi ty druhé patří tuktuk. Pokud někdo navštívil střední či dálný Východ, ví, o čem je řeč. Tuktuk je motorizovaná tříkolka, obvykle používaná jako taxi. Její přední část tvoří motocykl s jedním kolem a místem pro řidiče, za ní se pak nachází zastřešený vozík na dvou kolech, obvykle pro 2 až 4 cestující. Z jihovýchodní Asie se motorizovaná rikša postupně rozšiřuje do celého světa, setkáme se s ní i ve střední Americe a Africe. V Indonésii je znám pod názvem „bajaj“ – tento název pochází od značky původního indického výrobce těchto vozítek Bajaj Auto.

Kdo je Tomáš Vejmola, v jehož hlavě se zrodil takový dobrodružný plán? S příchutí sarkasmu o sobě tvrdí:

„Zuby mám vlastní a tričko z Thajska, odkud i pochází Tuktuk, který mě veze domů. Rád svačím ale i obědvám, večeřím a rád si i přidám ve volných chvílích. Svaly nemám a mozek taky ne, protože nevěřím tomu, co nevidím. Tohle píšu ve čtyři ráno, protože nedočkavostí na další den nemůžu spát. Mám rád sýr a jednou se s ním ožením – sýr je ženského rodu. Mezi mé oblíbené doklady patří občanský průkaz a karta pojištěnce. Jednou bych se rád stal infulenslerem a nebo beauty blogerem či beauty blogerkou.

V roce 2016 opustil vše, co měl a vyrazil do světa. Díky návštěvě Nepálu i Indie si ihned oblíbil pocit dobrodružství a toulání. Tento nový stav se stal trvalým a po návratu domů se rozhodl, že by v tom měl dále pokračovat. „A tak jsem si dal novou, obrovskou výzvu. S asijskou motorizovanou rikšou tzv. tuktukem dojet z Thajského Bangkoku až domů. Cesta byla náročná, protože motoru jsem rozuměl jako koza petrželi. Po více jak roční pouti jsem se však naučil vše potřebné a těch dvacet tisíc kilometrů  jsem dojel plný radosti a zážitků o kterých vám budu vyprávět,“ vyprávěl s úsměvem Tomáš. Skvělá zpráva pro všechny: Tomík přiveze svůj tuktuk na festival a zkusí s ním také udělat pár koleček po některém z náměstí ve Znojmě. Kdo chce slyšet neobyčejný příběh a udělat si fotku, nechť neváhá přijít!

Technické specifikace tuktuku Tomáše Vejmoly: Počet koní: nespočet, počet míst na sezení: Tomík + 1-2 lidé, počet technických problémů: nespočet, cena: nevyčíslitelná, maximální dosažená rychlost: sebevražedná.

-eis-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *