Zuška si nadělila Big band, jenž roztancoval i budovu

Písně Jingle bells, Život je jen náhoda, New York, New York a další známé hity v rytmu swingu ovládly v pátek znojemské divadlo od sklepa až po střechu. Historická budova téměř tancovala. Základní umělecká škola už podruhé pořádala adventní koncert Big bandu – jazzového orchestru, fungujícím pod jejími křídly.„Byl to skutečně nářez. Zážitek asi na celý život. Asi taky proto, že hudebníci do toho dali všechno, užívali si oni i my. Zapomenout nesmím na kapelníka Karla Fojtíka, který je profesionál každým coulem,“ svěřil se Milan, jeden z návštěníků. Spokojenost byla znát na tvářích všech. Výjimečnost zážitku dokazoval i několikaminutový potlesk ve stoje.

Big band v doslovném překladu znamená velký orchestr. Ten znojemský má čtyři trumpetisty, čtyři trombonisty, pět saxofonistů, piano, basu, bicí a dirigenta. Dohromady sedmnáct členů. Jde o kantory, bývalé studenty zušky nebo i adepty profesionální dráhy z konzervatoře. Všichni mají jedno společné – lásku k dobré muzice. A vlastně také ochotu scházet se každý pátek odpoledne a bezmezně plnit přání kapelníka Karla Fojtíka – fanatika v dobrém slova smyslu, jak jej před časem charakterizoval známý slovenský jazzový zpěvák Peter Lipa. Znojemský Big band ho s velkým úspěchem doprovázel v rámci Jazz festu letos v lednu.

Tentokrát se jako sólisté představili samí Znojmáci. Neméně dobře – Nikol Kratochvílová, členka Městského divadla Brno, Karel Semotam z hudební skupiny Onkels a Jarda Moravec z Jerry bandu.

„Moravcův Sinatra byl s výkonem Petera Lipy, který Sinatru s námi také předvedl, naprosto rovnocenný,“ zhodnotil výkon Jardy Moravce Karel Fojtík, který má na svoje lidi velmi vysoké nároky a jen tak někoho nepochválí.

Sám Fojtík, kdysi též člen rozhlasového bigbandu Felixe Slováčka či orchestru československé televize s Václavem Zahradníkem v čele, se blýskl sólem na tenorsaxofon ve skladbě Big swing face. Mimořádných výkonů bylo ale víc. Znojemská základní umělecká škola sobě a druhým nadělila ten nejlepší vánoční dárek, jaký si jen mohla přát.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *