Gymnastické Mistrovství ČR v ligových soutěžích

V neděli 9. 12. se představilo 20 družstev II. ligy ve dvou sledech, mezi nimi i naše znojemské družstvo Klubu sportovní gymnastiky Znojmo, které startovalo ve složení Veronika Kubošná, Simona Molíková, Kristýna Procházková, Nella Antonella Smejkal a hostující Karolína Chmelová ze Sokola Brno I.


družstvo Znojma zleva Smejkal, Procházková, Molíková, Kubošná, trenér Jiří Kostik a vpravo hostující Karolína Chmelová a trenér Michal Kostrba

Všechna děvčata se na vrcholný závod sezony pečlivě připravovala, neboť šlo především o zúročení několikaleté náročné práce na trénincích. Znojemský klub si možnost startu na této nejvyšší soutěži II. ligy obhájil po tříleté odmlce, kdy ve velké konkurenci klubů Jihomoravského kraje na Přeborech Jihomoravského kraje vybojoval třetí bronzovou příčku. Vítězná dvě družstva našeho kraje nakonec své kvality potvrdila právě i na M ČR, kdy si pocit vítězství na stupních nejvyšších zopakovala právě i v Praze.

Naše děvčata k závodu nastupovala ve 2. sledu a zahajovala na bradlech, nejtěžší disciplíně vůbec, o čemž přesvědčí pohled na mozolnaté ruce každé ze závodnic.  S velkým sebezapřením a potlačením jakéhokoliv náznaku bolesti děvčata odcvičila všech sedm požadovaných prvků, dva prvky obtížnosti B, pět prvků obtížnosti A a přidala i dva povinné požadavky – přelet z nižší na vyšší žerď a toč blízký žerdi, čímž se všechna vyhnula obávané penalizaci za chybějící prvek, a tak postoupila k dalšímu nářadí bez dalších neutrálních srážek.

Kladinu, často rozhodující každý závod, buď milujete, nebo se jí obáváte. Dívat se na svět z deset centimetrů širokého trámu sto dvacet pět centimetrů nad zemí a ještě na něm předvést nejeden krkolomný kousek, to už je úkol opravdu pro pořádné nátury.

Jako první prvkem obtížnosti C naskočila nejmladší účastnice závodu Veronika Kubošná a hned svou váhou vzporem zaujala komentátorku závodu, která z ní od té chvíle nespustila oči. Veronika předvedla ve velkém rozsahu svůj prošvihnutý skok rovněž obtížnosti C i celou skokovou řadu. Pro tento závod si však připravila i další náročný prvek – salto vzad. Kolik jich do té doby naskákala na tréninku, nevíme, ale na tom zase tolik nezáleží. Vždy jde jen a jen o ten jeden jediný možný pokus, který vše rozhodne. A rozhodl. Osmiletá Veronika se odrazila, ale ne zcela jistý doskok ji rozhodil a poslal z kladiny na zem. Tato malá bojovnice však nezaváhala a chtěla všem prostě ukázat, že tento náročný prvek rovněž obtížnosti C prostě umí. Vyskočila hbitě na kladinu a tentokrát již s jistotou salto vzad doskočila i s navázaným flik flakem v akrobatické řadě. Bouřlivý potlesk Veroniku doprovodil až k samému závěru sestavy toporným saltem vpřed. Hrubá chyba stála Veroniku nemalou srážku, ale celkově Veronika svou sestavou opravdu zazářila. Náročné sestavy se saltovými prvky předvedly i další naše závodnice Kristýna Procházková – salto stranou ve vazbě s přemetem stranou, a Nella Antonella Smejkal salto vzad s flik flakem. Ani ony se však bohužel nevyvarovaly pádů, což se nemile projevilo i v celkovém hodnocení družstev.

Ovšem na prostných si vše zvláště Nella Antonella Smejkal náležitě vynahradila. Její projev a především rozsah skoků potěšil nejedno oko diváků a ani rozhodčí tentokrát body nešetřily. Nella splnila všechny čtyři požadavky na gymnastické i akrobatické řady, předvedla dvousaltovou řadu i salto s obratem o 360 st. Vlastní líbivá choreografie vynesla Nelle nakonec i jednu z nejvyšších známek závodu. O pouhého půl bodu méně za svá prostná dostala i její o čtyři roky mladší kamarádka Verča, které se prostná rovněž velmi vydařila. I ona již ve svém věku zvládla dvousaltovou řadu a salta v různém směru, jen jí ještě chybí zvládnout poslední salto s minimálním obratem 360 st., což jistě do příští kvalifikace zvládneme.

Posledním nářadím celého čtyřboje byl pro naše družstvo přeskok. Přes stůl vyšší než je ona sama jako první přemetem přelétla Veronika Kubošná. Po ní již přemety s obraty zařadily zbývající závodnice Nella Ant. Smejkal, Simona Molíková i opora našeho týmu, hostující Karolína Chmelová ze Sokola Brno I. Tímto jí děkujeme za nemalou pomoc, stejně tak jako i jejím trenérům Aleně Lužové a Michalu Kostrbíkovi, kteří spolu s trenérem Jiřím Kostikem družstvo po celý závod doprovázeli, neboť trenérka děvčat Ivana Křístelová, byla na závod nominována Českou gymnastickou federací jako rozhodčí I. KT na bradla.

Zásluhu na, pro budoucnost velmi slibném, 17. místě z kvalifikovaných dvaceti družstev celé ČR však nese celý trenérský tým včetně asistentek trenérky Veroniky Švarcové, Renaty Kroupové a Romany Bedřichové, i rodiče, kteří svým dětem poskytují nemalou podporu. Bez kvalitního zázemí bychom se však svému koníčku nemohli vůbec věnovat, proto děkujeme za poskytnutí prostor  ZŠ JUDr. J. Mareše Znojmo, kde máme svůj tréninkový gymnastický sál, a dále pak za podporu Městu Znojmu a dalším.

Ivana  Křístelová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *