Na vranovský zámek se po dvou letech vrací vánoční stromeček

Svátečně vyzdobené interiéry vranovského zámku společně s výstavou tvořily po léta součást vycházek místních i cíl výletů přespolních. Před dvěma lety tradice bohužel skončila. Nyní se ale v pozměněné podobě na zámek vrací.


foto: Archiv zámku Vranov nad Dyjí

„Dvouletá přestávka byla mimo jiné způsobena rekonstrukcí střech, která se prováděla i v zimě,“ vysvětluje kastelán Radek Ryšavý. „Máme tedy po dvou letech na zámku zase Vánoce, přijďte se podívat, čeká vás jedinečná možnost nahlédnut do světa aristokracie na přelomu roku v minulých staletích“ zve zájemce a zároveň vysvětluje, co je čeká.

K vidění budou tematicky vyzdobené interiéry sálu a předsálí, které si návštěvníci mohou prohlédnout samostatně. V pravidelných intervalech jsou pro ně pak připraveny komentované prohlídky. Instalace přibližuje podzimní lovecké radovánky šlechty, tradici mikulášské nadílky nebo i historii adventního věnce.

„Připomeneme událost, která způsobila celosvětovou oblibu ve zdobení vánočních stromečků, spatříte bohatě prostřenou štědrovečerní tabuli a zjistíte, jak probíhaly novoroční oslavy ve šlechtických kruzích. Na závěr vám ještě prozradíme, co následovalo po tříkrálovém svátku na téměř všech zámeckých sídlech v monarchii,“ přibližuje ještě Zdeněk Ryšavý.

Otevřeno bude od 26. do 27. prosince a dále od 29. do 30. prosince. Vždy od 10.30 do 14.00 hodin. Děti mají vstup zdarma.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *