Čerti získali dárce

Čerti získali padesát pět nových dárců krve za jediný den.

Dáma v bílém plášti s čertovskými rohy na hlavě zvedá sedící slečně ruku a do její loketní jamky píchá ostrou jehlu. Čerstvá krev z žíly odtéká hadičkou ven.Žádná fata morgana. Na transfuzním oddělení znojemské nemocnice se takto poprvé zapojili do celostátní kampaně 450ml naděje.

Tato kampaň je zaměřena na nábor prvodárců. A protože bylo 6. prosince a svátek svatého Mikuláše, který chodívá mezi děti s čertem, nemocniční personál se přizdobil pekelnými růžky z hračkářství. Aby navodil víc odlehčenou atmosféru.

Dát poprvé krev totiž nemusí být pro každého tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

„Ano, měla jsem trochu strach, jehla zabolela, pak už to ale bylo dobré,“ popsala své pocity osmnáctiletá Daniela z Gymnázia na Pontassievské. O akci se dozvěděla na sociální síti a přišla ještě s dalšími čtyřmi spolužáky ze třídy. Škola je ochotně uvolnila.

O pár let starší Nikol si o kampani také přečetla na internetu. „Chtěla jsem darovat už dřív, ale vždy mi do toho něco vlezlo. Tohle jsem považovala za velice dobrou příležitost,“ vysvětluje.

Za kampaní 450 ml naděje stojí nadace Naděje. Dárci krve totiž stárnou a noví nepřicházejí v takovém tempu, jak by lékaři potřebovali.

Krev je přitom nenahraditelnou životní tekutinou, připomíná Xénie Kratochvílová, hlavní koordinátorka kampaně. Rozhodování o tom, zda ji darovat, nebo ne, by nemělo být podle ní příliš složité. Podobné akce organizuje po celé republice, Znojmem je ale nadšená.

„Přístup zdejší nemocnice, radnice i sponzorů byl fantastický. Vy jste město doslova s přívlastkem v srdci,“ parafrázuje známý přídomek Znojma.

Díky kampani na hematologicko-transfuzním oddělení za jediný den získali padesát pět nových prvodárců. Téměř dvakrát tolik, co jindy za celý měsíc.

„Teď jde jen o to, aby se noví dárci vrátili i příště a potom chodili na odběry pravidelně,“ přeje si hlavní sestra Elena Voznicová.

Každých 450 mililitrů krve, které při jednom odběru darují, zachraňuje druhým lidem životy.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *