Mzdy porostou, ale vývoj růžový nebude

 „Příští rok mzdy porostou téměř o deset procent,“ tvrdí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Nejlépe už bylo. Česká ekonomika má za sebou dynamický vývoj, čtyři roky rostla tempem, které přesahovalo tři procenta. „Rostou mzdy, příjmy, je to všechno krásné a růžové. Nicméně se ukazuje, že další vývoj možná tak růžový nebude. Firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců a nemohou se dále rozvíjet,“ zmínila Horská.


Ředitel Raiffeisenbanky Znojmo Jaromír Krček; foto: -bur-

Ve třetím čtvrtletí dosáhl meziroční růst nominálních mezd 8,5 procenta. Po inflačním očištění se mzdy zvýšily reálně o šest procent. Podle Horské by měl stejným tempem růst pokračovat i narok. Jak dlouho však ekonomika vydrží růst?

„Minimálně příští rok, a pokud se v Evropě nestane něco neočekávaného, pokračovat by měl i v roce 2020,“ předvídá Horská.

Růst by stále měly také ceny nemovitostí. Ovšem i na realitním trhu se očekává zpomalení. Podle Horské však není důvod k obavám z prudkého poklesu. Jen na jižní Moravě eviduje Raiffeisenbank deficit třináct tisíc bytů.

„Byty v České republice chybějí. Dlouho se tady nestavělo, a získat stavební povolení u nás trvá jako v některých afrických zemích. Délka přes dvě stě dnů je opravdu úroveň afrických zemí. Aby došlo k poklesu cen, muselo by se začít stavět ve velkém a zároveň dojít k ochlazení poptávky po nových bytech.“

„Česká národní banka zvedne úrokové sazby během příštího roku třikrát. Myslíme si, že úrokové sazby bude zvedat rychleji, než sama tvrdí. Počítáme, že tyto vzrostou v únoru, březnu a možná také v srpnu. Protože na rozdíl od České národní banky nevěříme v prudké posilování české koruny. Ta již krátkodobý potenciál posílení vyčerpala,“ uvedla Horská.

Vývoj koruny je silně ovlivněn paradoxně děním v zahraničí, nikoliv tuzemskou scénou.

„Pouze pětina všech pohybů české koruny je dána naším vývojem. Více ji ovlivňuje dění v Turecku, nebo situace okolo Brexitu a obchodní války mezi Čínou a USA. To všechno ovlivňuje ekonomiku z osmdesáti procent,“ zmínila Horská.

Když zvedala úroky Turecká centrální banka, poskočila koruna o dvacet haléřů. Avšak zvýšení sazeb České národní banky ji nechaly klidnou.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *