Ošidná křižovatka, na níž řidiči velice často chybují

Achillovou patou znojemských křižovatek je ta, v níž se kříží ulice Sokolská s Tyršovou a s Žižkovým náměstím. Přestupky na tomto místě jsou velmi časté.

Na nebezpečí tohoto dopravního uzlu poukázal vedoucí znojemského dopravního inspektorátu Policie ČR Robert Pešek.


Graf: Policie ČR, Znojmo

„Někteří řidiči vyjíždějící z Tyršovy ulice se mylně domnívají, že už vjeli na hlavní silnici, a řidiči jedoucí po Sokolské ulici od náměstí Svobody, kteří odbočují vlevo na Žižkovo náměstí, jim musejí dát přednost. Není to pravda, protože jde o nesprávný výklad zákona. V tomto místě se jedná o jednu víceramennou křižovatku a platí na ní obecné pravidlo o přednosti v jízdě vozidel jedoucích po hlavní silnici. Na výjezdu z Tyršovy ulice je z tohoto důvodu nově provedeno dopravní značení,“ informoval Robert Pešek.

Zákon č. 361/2000 Sb. – zákon o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu) hovoří v paragrafu dvaadvacet o jízdě křižovatkou zcela jednoznačně.

Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou Dej přednost v jízdě! nebo Stůj, dej přednost v jízdě! musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců či průvodcům hnaných zvířat přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.

-TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *