Zdeněk Dvořák patří mezi špičku

Zleva reflektorem osvětlený velbloud stojící odevzdaně na trampolíně, zprava stárnoucí klaun, čekající v zákulisí šapitó na vystoupení. Fotografie pořízená během jednoho z nesčetných představení cirkusu Humberto zaujala tajemnou atmosférou porotu prestižní soutěže Czech Press Photo 2018, která jí první místo v kategorii Umění a kultura. Autorem snímku je znojemský fotograf Zdeněk Dvořák.


foto: Zdeněk Dvořák

Jeho jméno není neznámé. V minulosti pracoval ve školství a nyní se už naplno věnuje svatební a rodinné fotografii. Ve volném čase i volné fotografii. Zviditelnil se například seriálem o životě na venkově v okolí Slupi nebo z výlovu Jaroslavického rybníka. Na Czech Press Photo uspěl už několikrát, za snímek ze zákulisí  cirkusu Humberto získal ale dosud ocenění největší. „Takový úspěch samozřejmě velmi potěší, jde o důkaz, že patřím mezi špičku,“ říká hrdě Zdeněk Dvořák. „Soutěžní fotografie přitom dělám ve svém volném čase a jsem nejlepší mezi spoustou profesionálů,“ komentuje.

Vítězná fotografie je součástí cyklu Cirkus Humberto, který vznikal během roku. „Cirkus mám rád od dětství a právě Humberto mi nejvíc přirostl k srdci. Je to legenda, kterou udržuje rodina Navrátilových. Jejich umění baví lidi po desetiletí a s ním je spojen i specifický způsob života. Když postavili svůj stan ve Znojmě, šel jsem se podívat s manželkou a synem a oslovil o přestávce principála, zda mohu fotit. Bez problému souhlasil. Pak jsem za nimi začal jezdit,“ dodává Zdeněk Dvořák.

Jeho fotografie mají zvláštní kouzlo. Vtáhnou člověka do příběhu, který není černobílý. Cítíte nostalgii, syrovost, ale i oddanost řemeslu.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *