Bítov čekají opravy za šedesát milionů

Posledním říjnovým dnem sice skončila návštěvnická sezona, ale frmol na hradě neustal. Finalizují se totiž opravy balkonu a oplocení parkánové zahrady. A po rozsáhlých opravách, které se týkaly zejména horních částí budov, jsou v plánu další rekonstrukce za zhruba šedesát milionů korun.„Největší opravou, která v minulých letech doposud probíhala, byla oprava střech jižního křídla a hradního paláce a byla rozdělena do dvou etap. V roce 2016 jižní křídlo a v roce 2017 střechy hradního paláce. Finanční náklady činily necelých šestnáct milionů korun,“ uvedl Jan Binder, kastelán bítovského hradu. Vyměněna byla celá střešní krytina, latě a okapové žlaby z mědi.

„Částečně byly měněny také krovové konstrukce, ovšem pouze tam, kde to bylo nezbytně nutné. Celá oprava probíhala za plného provozu a po obě sezony nebyl pro návštěvníky vstup do hradu omezen. V dalších letech nás ještě čeká oprava střechy na kapli a na severním křídle,“ zmínil Jan Binder.

Kromě střech se chystá i oprava statiky, do které se investovalo naposledy před revolucí. Má se týkat obou přístupových mostů a dalších částí hradu.

„U hlavního přístupového mostu jsme při opravách střech nechali kvůli těžké technice zajíždějící do hradu raději podepřít klenby. Druhý padací most se ke vstupu do hradu zatím nepoužívá. Dále proběhne oprava statiky střelecké a štítové zdi, severního křídla se severní zdí a obvodového hradebního zdiva hradní zahrady včetně opěrných pilířů a hlásné věže. Celková částka je prozatím odhadnuta na šedesát milionů korun. Začátkem příštího roku bude vypsáno výběrové řízení na zpracování projektu a samotné práce by pak měly být zahájeny v roce 2020. Z větších oprav nás pak ještě čeká oprava fasád na budově paláce, prochodité věži a konírně,“ nastínil kastelán Binder.

Návštěvnická sezona by stejně jako v minulých letech neměla být nikterak omezena.

-bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *