S láskou se dá dělat na koleně i nakladatelská činnost

Nakladatelství a vydavatelství Mondo pro podzimní knižní trh připravilo další díl edice Kolem světa, jejíž další svazek vypráví o expedici autorů po Izraeli a Jordánsku. Kontakt: mondo-jp@seznam.cz. Jaromíra Poláka, jednatele zmíněného nakladatelství jsme v této souvislosti požádali o rozhovor.


Jaromír Polák, jeho žena Květa a legendární Miroslav Zigmund. foto: archiv redakce
Jaromír Polák, jeho žena Květa a legendární Miroslav Zigmund. foto: archiv redakce

 Pane Poláku, jak vlastně vzniklo nakladatelství Mondo?

V počátcích existence Klubu cestovatelů (později Hanzelky a Zikmunda) Globe Prosiměřice jsme geografické sborníky Cesty vydávali pod ochranou Znojemské Besedy nebo Znojemského kulturního střediska, ale po revoluci bylo třeba postavit naše ediční aktivity na řádné základy. Založili jsme tedy Mondo, což vyplynulo z logiky věci, a mohli v práci pokračovat. Zpočátku bylo pro vedení Klubu docela snadné získat na vydávání sborníků potřebné peníze, jenomže časy se změnily.

Tak jako se mění všechno, zkomplikoval se i samotný sběr materiálů?

Původně nám lektoři poskytovali hodnotné texty rádi, ale postupně bylo stále náročnější získat články včas a v potřebné kvalitě. Přátelé dokázali mluvit, a tedy přednášet, ale k psaní neměli čas, ani vůli. Tak se stalo, že jsme sice neměli texty, ale měli volné finanční prostředky na další tituly. Tehdy jsme se rozhodli vytvořit novou edici Svět a v jejím rámci připravit pro účastníky Setkání cestovatelů dva naše autorské sborníky (šlo o Izraelskou mozaiku (ing. J. Hladík – pozn. redakce) a Kolem světa (manželé Květa a Jaroslav Polákovi – pozn. redakce). Účastníci Setkání cestovatelů Cesty v Prosiměřicích tak byli našimi čtenáři i distributory. Po ukončení cyklu ovšem v současné době velice obtížně navazujeme s přáteli někdejší kontakty.

Jak vydávání sborníků pokračovalo?

Postupně začaly chybět nejen textové příspěvky přátel, ale také sponzoři. Převis našich vlastních textů nad finančními možnostmi nás přivedl k netradičnímu řešení. Pokračujeme v připravování brožur v řadě Kolem světa (dnes je na světě už šestnáctý díl), a to nákladem pouhých 26 kusů. Jeden kus je uložen v archivu Mondo, pět dalších je odesláno jako povinné výtisky státním knihovnám a zbývajících dvacet číslovaných výtisků je připraveno pro přátele. Všechny jsou dostupné ve znojemské knihovně a v archivu Jihomoravského muzea a také ve Státním okresním archívu.

Proč nespolupracujete s velkou prestižní tiskárnou?

Žádná velká tiskárna nemá zájem o „kýblovačky“, tedy malonákladovou a v podstatě nevýdělečnou výrobu, velké náklady by se nám, po omezení aktivit Klubu, jistě nepodařilo uplatnit. Proto jsme se vrátili k manufakturnímu zpracování pod heslem, že drobné nedostatky jsou dokladem ruční práce. Díky této koncepci si tedy texty sami napíšeme, vytiskneme, poskládáme i slepíme. Hlavně tak máme originální dárky pro děti, vnoučky i kamarády, se kterými jsme spolupracovali minulých třiceti letech.

Když člověk dělá takovou práci s takovým nasazením, musí ji mít opravdu moc rád.

Jinak by to ani nešlo.

Připravil: -TIK-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *