Nemocnice hledá dárce. Ubývá jich.

Každé tři vteřiny někdo potřebuje krev. Darovat ji znamená darovat život. Její pravidelní dárci ale stárnou a noví přibývají pomalu. Motivovat je má kampaň nazvaná 450 ml naděje. Nyní míří do nemocnice.

Nemocnice Znojmo má v databázi necelých pět tisíc dárců krve nebo plazmy. Je to sice počet dostačující, ale nemusí tak tomu být nadlouho.


foto: -jan-
foto: -jan-

„Naši dárci jsou nejpozději v pětašedesáti letech z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů ještě dříve. Počet prvodárců přitom narůstá pozvolna, dlouhodobě se drží okolo dvou set padesáti za rok,“ vypočítává primář hematologicko-transfuzního oddělení MUDr. Jan Simonides.

Krev zde několikrát darovala také Iveta Hlobilová, iniciátorka kampaně Znojemsko na dřeň.

„Dárkyní jsem se stala na základě zkušeností s onkologickým onemocněním syna Adama. Smekám před těmi, kteří darují, aniž mají nějakou osobní zkušenost s vážnou nemocí. Dokud je člověk zdravý, nechápe. Nechci říct, že dárcovství by mělo být povinností, ale zachránit druhému život je přece samozřejmost.“

Hlavní koordinátorka kampaně 450 ml naděje Xénie Kratochvílová: „Každý musí začít sám u sebe. Rozhodování o tom, zda ji darovat nebo ne, by nemělo být příliš složité.“ Dárcem se může stát navíc každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilo. Ženy chodí maximálně třikrát, muži čtyřikrát ročně.

Kampaň proběhne v nemocnici ve čtvrtek 6. prosince, kdy zde bude organizován hromadný nábor prvodárců. Pět vylosovaných získá let horkovzdušným balonem.

Zájemci, kteří ale chtějí darovat krev už dřív, čekat nemusejí. Dárcovství není o hmotných odměnách, ale o těch, které se nedají za žádné peníze koupit. Hematologicko-transfizní stanice je pro ně otevřena každé úterý a středu od 07.00 do 09.00 hodin.

-jan-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *