Broučci s lampionky bzučeli českoněmecky

Vypadají jako Karafiátovi broučci. Jen jim chybí křídla. V přítmí přicházejícího večera cupitají po chodníku s malinkými svítilničkami v rukou. Nebzučí, ale švitoří dětskými hlásky – česky a německy.Téměř pohádkový výjev se odehrál v pondělí 12. listopadu v rakouské vesničce Mitterretzbach, jen pár desítek metrů vzdálené od hraničního přechodu Hnanice. Děti z tamní dvojjazyčné školky měly lampionový průvod. Mezi nimi i ty ze Znojma o okolí, které tuto školku také navštěvují.

Do tamní Dolnorakouské zemské školky jezdí malí žáčci ze Znojemska již už od roku 2009. U zrodu projektu, který nezná státní hranice a využívá příhraniční polohu regionu, stála ekonomka Věra Svobodová, jedna z maminek.

„Přestěhovali jsme se tenkrát z Prahy do Znojma. Chtěli jsme využít jedinečnou možnost této lokality. Moje děti měly začít chodit do školky a já oslovila tu v Mitterretzbach. Myslím, že tady projevují při výchově větší respekt, a navíc jsem chtěla, aby se děti přirozeně naučily jazyk. Šlo o oboustranně výhodný projekt,“ popisuje začátky školky bez hranic Věra Svobodová.

V současné době ji navštěvuje dvacet žáčků, z toho osm dojíždí ze Znojma. Starají se o ně zkušení pedagogové, mezi nimi jedna Češka. Zájem o tuto netradiční školku je velký, kvůli omezené kapacitě musejí řadu zájemců ze Znojemska odmítat.

„Rakouské děti se učí přirozenou cestou česky a ty naše zase německy. Když vám to rakouské děcko zazpívá Skákal pes přes oves, je to úchvatné,“ dodává Věra Svobodová.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *