Strašidlům v podzemí pomohou horníci

Ve znojemském podzemí už nebudou strašit jenom strašidla. K tajemným skřetům anebo kostlivcům v klasické prohlídkové trase byly instalovány nové figuríny, tentokrát reálnější. Zavedou návštěvníky do čtrnáctého století, kdy zde skupina jihlavských horníků kutala další prostory, anebo kupříkladu do roku 1425, kdy se tam ukryla jistá měšťanská rodina před husity.„Nové scény slouží jako vizuální doplnění stávajícího výkladu. Jde o expozici nazvanou Život v podzemí. Přináší pohledy na situace, které tu Znojmáci mohli zažít od čtrnáctého až do sedmnáctého století. Tedy na to, jak podzemí využívali a jak je budovali,“ podrobně vysvětluje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Rekvizity jsou vyrobeny z trvanlivých a syntetických materiálů, aby odolaly náročným podzemním klimatickým podmínkám. Do oprav stávajících a výroby zcela nových scén investovalo Město skoro jeden milion korun.

„Znojemské podzemí je nejnavštěvovanějším turistickým cílem Znojma. Po rozšíření nabídky o adrenalinové trasy v roce 2013 jsme se proto nyní pustili do dalšího zatraktivnění,“ doplňuje starosta Jan Grois.

Znojemské podzemí je svými chodbami ve čtyřech podlažích o celkové délce asi dvacet sedm kilometrů nejdelší v republice. Jeho návštěvnost stále narůstá, letos jím prošlo už přes padesát tisíc lidí.

Podzemí vznikalo původně jako prostory pro skladování potravin pod historickým jádrem a jeho nejspodnější chodba má hloubku dvanáct metrů. Nachází se v něm také sedm zachovalých studní.

V zimě je možné se zde zahřát při stálé teplotě kolem patnácti stupňů Celsia. Návštěvníci si obohacenou trasu mohou oficiálně projít již následující víkend během oslav 17. listopadu. Město ji navíc zpřístupní zdarma.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *