Je Jiří Petrášek skutečně Werichův syn, anebo jde o promyšlenou mystifikaci?

Doslova v základech se otřásala poslední říjnové úterý bývalá půda znojemské Městské knihovny. Při zábavném pořadu Hovory W s Jiřím Petráškem, nemanželským synem Jana Wericha, byl slyšet smích z přednáškového sálu až v přízemí.


 


Informace o tom, že je Jiří Petrášek nemanželským synem české herecké legendy, se objevila v bulvárních novinách teprve před několika lety. Vystudovanému inženýrovi, dosud důstojnému řediteli Evropské obchodní akademie v Děčíně a kantorovi přednášejícímu na dvou vysokých školách, se život změnil v základech.

Na besedy jej začal zvát rozhlas i televize, hrnuly se nabídky na role v divadlech, dokonce i v televizním seriálu. Slavné jméno mu otevřelo svět show byznysu dokořán. Zvlášť když vyšlo najevo, že oplývá hereckým talentem.

Člověka nicméně napadá, jestli jen záměrně nevyužil náhodné podoby se slavnou osobností a zda to všechno není jen hra. Vždyť se ani netají tím, že druhé rád mystifikuje. Historkami o tom bavil i znojemské publikum.

Jenže! Když se s Jiřím Petráškem takhle naživo setkáte, všechny pochybnosti jsou ty tam.

Nejde ani tak o srandu, kterou umí Jiří Petrášek dělat tak dobře, že by se za ni skutečně nemusel stydět ani sám Jan Werich.

Nejde ani o stejná gesta, nebo stejné váčky pod očima, které oba muže spojují. Přesvědčí vás chvíle, kdy v podtónu vyprávění Jiřího Petráška zazní vážný tón a nemůže se do žádné mystifikace schovat.

Náhle je před vámi velmi inteligentní, ale i citlivý muž, jehož start do života nebyl na rozdíl od mnohých jiných vůbec jednoduchý. Tu skrývající, hluboko pošlapanou bolest nemůže nikdo hrát.

Jiří Petrášek totiž až do jednoho roku vyrůstal v kojeneckém ústavu, kam ho odložila veřejnosti neznámá umělkyně. Možná kvůli kariéře, možná také nechtěla společensky zdiskreditovat Jana Wericha. Jejich nemanželský syn se vše dozvěděl až v dospělosti, krátce po smrti Jana Wericha od adoptivní maminky. Nestihl se ho proto už ani zeptat, zda o jeho existenci ví.

Ať už je pravda jakákoliv, to Petráškovi vytvořili pro pana Jiřího domov, bez kterého by nikdy nebyl tím, čím je dnes.

Ve znojemské knihovně, kde mu v povídání výborně sekundoval nakladatel a zpěvák Radim Mészáros, představil proto i díky nim svou knihu Kapka do žil.

„Nikdy jsem si nemyslel, že vydám knihu. Když mi však jedna věrná posluchačka napsala, že se jí líbí moje glosy, které pravidelně zněly z Českého rozhlasu, a když se mi začaly množit zážitky a historky, o nichž vyprávím na besedách, bylo rozhodnuto,“ říká o své knize Jiří Werich Petrášek.

Je osobitý, a ač svému skutečnému otci podobný, přesto nenapodobitelný.

Alžběta Janíčková

3 komentáře: „Je Jiří Petrášek skutečně Werichův syn, anebo jde o promyšlenou mystifikaci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *