Svatý Martin nechal bílého koně ve stáji

Svatý Martin nechal bílého koně ve stáji a dojel na deštivém. To ale vůbec nevadilo hodařům v Hodonicích a Tasovicích, kteří si martinské hody užili i tak.Po pátečním úspěšném vztyčení máje se hojně slavilo už pod ní. Nejvytrvalejší krojovaní mládenci máju před případnými nájezdníky z okolních vesnic střežili do brzkých sobotních hodin.

Našli se i tací, kteří se šli pouze domů převléci do kroje, a pak rovnou směřovali k hodonickému Obecnímu úřadu, odkud chasa po deváté hodině odhodlaně vyrazila do ulic.

Samozřejmě až poté, co jim starostové obou obcí požehnali a slavnostně předali očekávané hodové právo. Následně už nic nebránilo tomu, aby průvod osmadvaceti párů vyrazil na tradiční cestu ke stárkové, která podle zvyku opatruje stárkův ztracený klobouk a připojuje se k chase.

Cestou napříč oběma obcemi je tolik zastávek, kde se tancuje, zpívá, konzumuje a samozřejmě pije, že si krojovaní téměř nevydechnou, a po náročné túře se jdou rovnou připravovat na večerní zábavu.

Nedělní den hodový byl spíše odpočinkový. Krojovaní se sešli v kostele na mši svaté a možná i zpytovali svědomí po dvou prohýřených dnech, které za to ale určitě stály.

Více foto na Facebooku.

text a foto: -bur-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *