Očkovat, nebo neočkovat?

Vysoké teploty, každý sval bolí, udělat dva kroky je jako ujít dva kilometry. Chřipka. Ročně se jí v republice začátkem roku nakazí tisíce pacientů, naposledy přes 600 s vážným průběhem. Lékaři nabízejí jako prevenci očkování. Nyní je ideální čas. Názory na užitečnost ale úplně jednoznačné nejsou.


Ilustrační foto
Ilustrační foto

„Jde hlavně o kšefty farmaceutických firem, nevidím důvod, proč do sebe cpát látky, o kterých nic nevím,“ myslí si šestatřicetiletý David ze Znojma: „Spoléhám na svůj přirozený imunitní systém, na ovoce a zeleninu,“ dodává.

Jiné stanovisko zastává čtyřiasedmdesátiletý senior Luboš: „Očkování je obecně dobrá věc, i když na ně existují různé názory. Já se nechávám očkovat už deset let a za tu dobu mě na rozdíl od manželky, která se neočkuje, chřipka nepostihla. Takže zrovna dnes jdeme na očkování oba,“ prozrazuje před ordinací praktického lékaře ve znojemské nemocnici. Souhlasí s ním i většina oslovených odborníků.

„Mám s tím výbornou zkušenost. Moji pacienti jsou zdravější, právě teď nabízím vakcínu proti chřipce a proti pneumokokům,“ říká lékařka Zdeňka Lukešová z Tasovic.

Praktik z další ordinace v regionu má ale odlišný pohled, kvůli negativním reakcím kolegů však nechce zveřejnit své jméno: „Antigeny, které vakcína obsahuje, nemusejí být adekvátní chřipkovým virům, které se při epidemii nakonec objeví. Navíc je třeba myslet i na nežádoucí účinky po očkování. Mohou mít ještě horší následky než samotná chřipka, kterou by pacient po deseti dnech vyležel, proto toto očkování spíše nedoporučuji,“ říká lékař.

Lékař Dominik Bláha ze Znojma rozhodně nesouhlasí. „V současné době je k dispozici nová, takzvaná tetravalentní vakcína, chrání hned proti čtyřem kmenům virů chřipky, které se u nás mohou nejpravděpodobněji objevit. Neočkujeme však pacienty s příznaky akutního onemocnění, bezprostředně po infektu dýchacích cest,“ říká s tím, že se sám také očkuje.

Alžběta Janíčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *